Článek

Výstava plná komiksových pokladů

Výstava Český komiks,v Moravské zemské muzeum, magazín KULT* Brno
Umění

Když se řekne český komiks, asi každému se vybaví legendární Čtyřlístek nebo Rychlé Šípy. Jeho historie i současnost jsou však mnohem bohatší. Především během dvacátých a třicátých let minulého století zažíval český komiks neskutečný boom, na který se ale dnes téměř zapomnělo. Na tyto polozapomenuté poklady můžete narazit na výstavě Český komiks a jeho svět, kterou od června pořádá Moravské zemské muzeum.

V  několika místnostech Dietrichsteinského paláce na vás čeká komplexní průřez českou komiksovou tvorbou od jejích počátků až do současnosti. Hned na začátku je třeba zmínit, že zde nenajdete žádné kopie, vždy se jedná o originální grafické listy a skici. Přestože je výstava zaměřená na tuzemskou komiksovou tvorbu, hned v první místnosti se nachází reprezentativní výběr zahraničních komiksů. Díky tomu můžete porovnat, v  čem se čeští autoři inspirovali u amerických a francouzských kolegů, a v čem byla naopak česká tvorba specifická. Na interaktivním panelu si pak prohlédnete podrobnou časovou osu a opět porovnáte vývoj v zahraničí a u nás. V  další místnosti se nacházejí exponáty z  období, kdy byl český komiks ještě v  plenkách a hledal svou tvář. Patrně nejvíce překvapí prvotní experimenty se samotnou komiksovou formou, kdy se uspořádání komiksových panelů inspirovalo filmovým pásem a místo bublin se mezi panely objevovaly mezititulky jako u němého filmu.

Výstava Český komiks,v Moravské zemské muzeum, magazín KULT* Brno
Ondřej Sekora – O Aničce, o Mourkovi, obrázky a také slovy. Archív Moravské zemské muzeum

Bezpochyby vás zaujme tvorba ze dvacátých a třicátých let. V  expozici najdete nejen slavný obrázkový seriál Josefa Lady Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše, ale například také první tuzemský komiksový časopis Koule. Zajímavé je rovněž sledovat rozmanité výtvarné styly kreslíře Jana Fischera, který kromě slavných Rychlých šípů vytvořil v této době celou řadu dalších komiksových stripů. Z tohoto období zde najdete i díla slavných výtvarníků, které si běžně s  komiksem nespojujeme (včetně malíře Josefa Šímy nebo animátorky Hermíny Týrlové). Po nástupu komunismu došlo k  výraznému úpadku českého komiksu a návštěvníci mohou sledovat, jak výrazně to ovlivnilo jeho formu i obsah. V šedesátých letech však komiks zažil svou renesanci a nástup takových ikon, jako jsou Kája Saudek nebo Jaroslav Němeček. I jejich díla můžete na výstavě obdivovat, více prostoru je však věnováno spíše méně známým autorům. Také výběr umělců z posledních dekád je poměrně reprezentativní. Najdete zde například díla Vojtěcha Maška, Lucie Lomové nebo Jiřího Gruse. Český komiks a jeho svět je velmi zdařilá výstava. Na závěr nutno podotknout, že není příliš určená pro děti a užijí si ji především dospělí milovníci komiksu.

Také čtěte
Strach nad Bobří řekou, Jaroslav Foglar, Albatros, Foglarovky, magazín Kult* Brno
Pokračování slavné foglarovky Hoši od Bobří řeky v novém vydání.
Výstava Český komiks,v Moravské zemské muzeum, magazín KULT* Brno
Artuš Scheiner – Kulihrášek u čaroděje
Muzea

Zelný trh 6, Brno

Mohlo by vás zajímat

Top
Recenze
Knihy
Máte doma malého kouzelníka či čarodějku? Nebo jste sami propadli...
Top
Recenze
Film
Před pár dny se v kinech objevil snímek, který je pokračováním...
Top
Recenze
Hudba
Po dlouhých šestnácti letech přichází legendární britská kapela The...
Recenze
Divadlo
S bodavou satirou a ironií zkoumají aktuální trendy mladých lidí, jako...