Muzeum města Brna má mezi Brňáky stále pověst zaprášených kasemat

Podaří se to změnit novému řediteli?
Zbyněk Šolc, Muzeum města Brna, Špilberk, nový ředitel, kasematy, magazín KULT* Brno
Ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc

Muzeum města Brna je významnou českou muzejní institucí sídlící od roku 1960 na hradě Špilberku. Ve své správě má ještě další objekty – Měnínskou bránu a vilu Tugendhat. Dlouholetého ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana po osmnácti letech vystřídal Zbyněk Šolc. S jakou vizí muzeum přebírá a jaké má cíle?

Co vás motivovalo ucházet se o post ředitele Muzea města Brna?

Hlavní motivací bylo vypsání výběrového řízení a příležitost, kterou pozice ředitele muzea nabízí. Zkušenosti z předchozích pracovních působení mi dávají naději, že při dobré motivaci spolupracovníků a dostatečné dávce pozitivní energie je možné měnit věci k lepšímu. Muzeum města Brna jako významná instituce spravující nejcennější památky města, kterými jsou krásný hrad i světoznámá vila, je výzvou pro každého. Post ředitele mi pak nabízí možnost zrealizovat mnoho aktivit v široké oblasti kultury, turismu, muzejnictví a záchrany památkových objektů.

Vaše dosavadní pracovní zkušenosti ale nejsou příliš „historické“. Nemáte obavu, že nebudete vnímán jako odborník?

Máte pravdu, nejsem typickým muzejníkem. Ale Muzeum města Brna je významnou institucí, která potřebuje širokou škálu profesionálů i v oblastech, jako jsou turistický management, ekonomické a projektové řízení nebo například marketing. Stejně tak jako kolegové muzejníci i ostatní profese jsou již v muzeu zastoupeny. Jde tedy v tuto chvíli především o taktický a strategický management. Ne vždy je nejlepším ředitelem školy nejlepší učitel nebo ředitelem nemocnice nejlepší lékař. Správa veřejné instituce je dnes mimořádně širokospektrální. Od veřejných zakázek až po měření arsenu ve sklepení. Přesto je muzejní a výstavnická činnost základní aktivitou Muzea města Brna a zde věřím v podporu mých nových kolegů. Jinak mám samozřejmě v plánu doplnit si odborné vzdělání, abych s nimi mohl alespoň informovaně hovořit.

Také čtěte
Recenze kniha Aby po nás něco zůstalo o zámku a zpověď zámecký pán, Anna Novotná, Kateřina Sysová, nakladatelství Práh. Magazín KULT* Brno
Recenze knihy Aby po nás něco zůstalo (Zpověď novodobých zámeckých pánů).

V čem podle vás aktuálně spočívá největší slabina muzea?

Muzeum města Brna má mezi Brňáky stále pověst zaprášených kasemat, což při sedmi výstavách ročně, šedesáti kulturních akcí a ve vile, kde v kalendáři nenajdete jediný volný den, není vůbec pravda. Tuto pověst chci zásadně vylepšit a změnit.

V čem naopak spatřujete jeho největší potenciál? 

Největší potenciál jsem nalezl v kolektivu muzea. Jeho kvality a entuziasmus mě velmi překvapily. Těším se právě na spolupráci s nimi a na realizaci jejich promyšlených nápadů, které jsou z velké části obsaženy i v mé koncepci.

Vaším záměrem je, aby bylo Muzeum města Brna maximálně otevřené spolupráci s různými subjekty, jako jsou univerzity, kulturní a turistické organizace, ale dokonce i technické a vědecké start-upy. Mohl byste uvést příklad spolupráce s vědeckým start-upem? Neohrozí tak široký záběr samo fungování takto významné paměťové instituce?

Základní činnosti muzea jsou zaneseny ve zřizovací listině a ta nemůže být opomenuta. Ovšem to neznamená, že se nemůže věnovat pořádání kulturních a společenských akcí, rozšiřování nabídky pro turistický a návštěvnický provoz nebo organizaci vinobraní. Všechny tyto aktivity lze dělat moderně a technologicky na světové úrovni právě díky úžasným brněnským start-upům i fungujícímu kreativnímu a inovativnímu průmyslu. Jedním z příkladů může být pravidelné videomappingové představení na špilberských hradbách. Díky mladým kolegům ve vile Tugendhat se tak již děje a chci to s nimi dále rozvíjet. 

Muzeum města Brna: Hrad Špilberk

Muzeum se nachází na hradě Špilberk. Sídlí tu od roku 1960. Můžete zde navštívit tyto stálé expozice:
Barokní kaple, Barokní lékárna, Brno na Špilberku, O nové Brno, Od moderny po současnost, Od renesance po modernu, Špilberk - od hradu k pevnosti, Špilberk - žalář národů a Vulcanalia.
Telefon: +420 542 123 611
E-mail: muzeum.brno@spilberk.cz

Více informací

Zbyněk Šolc, Muzeum města Brna, Špilberk, nový ředitel, kasematy, magazín KULT* Brno
Zbyněk Šolc

je absolventem sociálně-vědních oborů na Masarykově univerzitě a Univerzitě Jana Amose Komenského. V minulosti pracoval také jako asistent senátora, ředitel sekce na ministerstvu dopravy nebo ředitel Asociace středoškolských klubů České republiky. V Muzeu města Brna se chce zaměřit i na vnitřní chod organizace. V posledních letech působil Zbyněk Šolc jako místostarosta Králova Pole za ODS a vedl Národní centrum divadla a tance ve Valticích na Břeclavsku.

Celoroční předplatné magazínu KULTINO* Brno

Roční předplatné

4x do roka do vaší poštovní a e-mailové schránky

Muzea

Špilberk 210, Brno

Další představení v místě

Umění
Volný čas
Muzeum Města Brna

Královská kaple

Rodina
Umění
Volný čas
Muzeum Města Brna

Galerie Jih

Top
Umění
Volný čas
Muzeum Města Brna
Umění
Volný čas
Muzeum Města Brna

exteriér hradu Špilberku

Mohlo by vás zajímat

Top
Rozhovor
Film
„Dokonalá demokracie není možná, protože neexistuje dokonalý člověk...
Top
Rozhovor
Festival
Inspirační fórum je diskusní platforma Mezinárodního festivalu...
Rozhovor
Vzdělávání
Vyvíjet vlastního chatbota se mu zdálo zbytečné, teď jeho Kanbu.ai...
Rozhovor
Vzdělávání
Po 17 letech fotografické praxe se neleká žádného žánru a své...