Kultura po covidu
V únoru se dala na ústup pandemie nemoci covid-19. Většina omezení skončila a my jsme se mohli konečně nadechnout čerstvého vzduchu. Omezení přestala postupně platit i v kultuře. Opět se mohla roztočit kola kulturních múz. Vytahovala se díla z šuplíku, kde se v době přerušení hromadila. Dveře se otevřely možnostem dělat radost, kultivovat a kulturně povznášet své obecenstvo. Tuto euforii přibrzdil válečný konflikt na Ukrajině, který zapříčinil růst cen pohonných hmot a dalších energií, snížení životní úrovně a ekonomickou krizi. Tomu, jak si stojí kultura po covidu a jaké má plány, jsme se rozhodli věnovat dubnové číslo KULTu.
Rozervaná kultura
Kultura se jako Popelka snaží přijmout dva roky degradace z výšin uměleckého nebe do zákulisí a vzpamatovává se z omezení, která ji postihla. Je schopná nabrat sílu? Nebát se alternativ, které se kvůli pandemii začaly rodit jako houby po dešti? Může se těšit, že bude opět středem pozornosti a dění? V jakém stavu je brněnská kultura a jakou má před sebou budoucnost? Na to jsme se zeptali významných brněnských osobností. Všeobecně panuje optimismus až nadšení, že kulturní stánky znovu jedou na plné pecky a lidé do nich mohou chodit bez omezení i bez roušek. Je cítit hlad po sociálním kontaktu. Jsem rád, že lidé na Popelku nezapomněli. Kultura ve městech je na tom podstatně lépe než na perifériích Jihomoravského kraje. Městská kultura totiž těží z aglomerace a do normálu se vrací rychleji. Brno má navíc značnou výhodu, že většina akcí zajímavých pro turisty neopomíjí Brňany.
Dotace nebo život
O dotacích a jejich kladech i záporech už se toho namluvilo dost. S Pavlem Tesařem, majitelem bývalého věhlasného klubu Mersey, jsme se na toto téma podívali novou optikou. Dle jeho mínění dotace křiví nejen kulturní trh, nejraději by byl, kdyby do kultury žádné dotace neplynuly. Zároveň je jasné, že některé žánry a projekty by zřejmě bez dotací zanikly. Byla by to škoda? Každopádně bez dotací by se prosadili nejcílevědomější podnikavci vybavení špetkou obchodního umění a odvahou jít do rizika. Je to zcela přírodní model. Jsi silný a zdatný? Přežiješ. Slabé kusy nemají šanci.
Podpora a propagace kultury
Dotýkáme se také dalšího zásadního tématu podpory a propagace kultury. Rozervaná Popelka vyčerpaná covidem si nejen zaslouží, ale přímo potřebuje podporu nejen od návštěvníků a milovníků kultury, ale i od státní správy, od města, kraje. Například při propagaci různých aktivit a akcí. Jedním z kanálů, pro který by něco takového mělo být samozřejmostí, je časopis KAM vydávaný Turistickým informačním centrem Brna. Pokud je financován nemalými prostředky z rozpočtu města, potažmo daňovými poplatníky, neměl by poskytovat inzertní a redakční prostor všem institucím, spolkům a dalším subjektům z kulturní sféry zcela zdarma? Jakou má logiku z pohledu finančního toku, aby si v něm kulturní instituce platily inzerci a vracely tak peníze zpět městu? Mám dojem, že se nabízí možnost jednoho jediného brněnského magazínu, ve kterém by bylo všechno – samozřejmě včetně kultury. Kdoví, jak to nakonec s tištěnými periodiky vzhledem k rostoucím výrobním nákladům bude.