Komu je určen larp a proč se o něm v poslední době mluví stále víc?
Pokud rádi sledujete zprávy či články o umění a kultuře, jistě jste si všimli, že se v posledních letech objevují v různých médiích články o larpu. Možná vás zaujaly, a tak jste s tímto pojmem důkladně obeznámeni. Možná však naopak nevíte, o co jde, larp vám nic neříká a stejné články jste bez povšimnutí přeskočili. Během let se z tohoto poměrně nového kulturního fenoménu stalo umění, pokrývající celou škálu žánrů a nabízející svým hráčům moře nevšedních zážitků.
Většina článků začíná vysvětlením, co to LARP je (v češtině už se nepíše jen jako zkratka, ale je uznáno i slovo larp) s tím, že jde o zkratku z anglického Live Action Role Play, tedy v překladu hraní rolí naživo. To ale ani zdaleka nevystihuje, co všechno larp zahrnuje. Obsahuje prvky improvizačního divadla, ale na rozdíl od klasického představení se obejde bez diváků. Zato je zde větší množství účastníků ztvárňujících jednotlivé role bez scénáře, jen na základě pokynů organizátorů nebo zcela volně podle toho, o jaký typ hry se jedná. Nejlepší tedy bude, představit si několik různých typů larpů a podívat se na to, jaké zážitky si z nich hráči odnesli.
Zdeněk miluje historii
Zdeněk pracuje jako programátor. Zajímá se o historii, o které si rád čte a dívá se na filmy. Larp ho dlouho lákal, a když se dozvěděl o hře Krvavé časy, neváhal a přihlásil se. „Dostali jsme od organizátorů postavy, kde bylo napsáno, koho hrajeme, s kým se známe, jakou má naše postava povahu a čeho se snaží ve hře dosáhnout, ale v samotné hře to už bylo na nás. Vysvětlili nám stručná pravidla, absolvovali jsme nějaké workshopy a pak už se hrálo. Všichni jsme dostali nádherné kostýmy, hráli jsme na hradě a tím, jak se do hry ponořili všichni kolem mě, mě to úplně vtáhlo. Na chvíli jsem se stal skutečným šlechticem. Hra byla napínavá, plná zvratů, zrad a intrik. Nikdy jste nevěděli, co se stane nebo kdo se vám pokusí vrazit dýku do zad. Myslel jsem si, že mi to možná nepůjde, nejsem žádný herec, ale všechno bylo tak opravdové, že mě to prostě pohltilo. Ani se mi nechtělo končit a těším se, že si zase zajedu zahrát.“
Marie má ráda knížky o Zaklínači
Marie je studentka. Ráda čte, zejména fantasy a jednou z jejích oblíbených sérií je Zaklínač spisovatele Andrzeje Sapkowského. O larpu v minulosti slyšela, ale nikdy ho nevyzkoušela. Když jí známí řekli, že v Polsku se hraje Witcher School, larp, při kterém si vyzkoušíte, jaké to je studovat pod vedením mistrů na skutečného zaklínače, bylo rozhodnuto. „Brala jsem to od začátku do konce jako zážitek a musím říct, že předčil moje očekávání. Od chvíle, co jsem si oblékla kostým, jsem si až do konce připadala jako skutečný zaklínačský učeň. Hra se opakuje, takže nebudu raději prozrazovat děj, ať ostatním nezkazím překvapení, ale stojí to za to.“
Alena má ráda drama
Paní Alena pracuje jako účetní v malé rodinné firmě. Má už dospělé děti a o víkendech se s chutí věnuje larpu. Vyzkoušela různé typy her, ale nejvíce ji zaujaly dramatické komorní larpy. „V mojí práci si moc vzrušení neužiju, a pokud jo, je to spíš špatná zpráva. Tak jsme s manželem zkusili larp. On hraje u nás ve vesnici ochotnické divadlo, tak jsem si myslela, že ho to chytne spíš než mě, ale nakonec se raději vrátil k divadlu, zatímco mě baví víc larpy. Líbí se mi, že tu nejsou diváci. Nikdo na vás nekouká a nehodnotí, jak vám to jde nebo jak u toho vypadáte. Líbí se mi hlavně komorní hry, kde je méně hráčů, takže se neztrácím v postavách a hraje se na malé ploše, takže nemusím nikde pobíhat a hledat lidi, se kterými chci hrát. Navíc to bývá na chvilku. Prostě se sejdeme odpoledne třeba v salonku nějaké kavárny, hrajeme dvě nebo tři hodinky a pak tam rovnou můžeme zůstat, dát si kafíčko a probrat zážitky ze hry.“
Jana má při hře ráda volnost
Jana je velice zručná a ráda se věnuje výrobě kostýmů a doplňků pro hraní larpu. Je to už zkušená hráčka a oceňuje možnost volně interagovat s ostatními a vymýšlet si do hry vlastní obsah. Proto dává přednost sandboxu – larpu, který má pravidla, ale v jejich rámci můžete hrát, jak budete chtít. „Jezdím na hodně různých larpů, ale ne vždycky mám náladu hrát předem napsané role. Často jsou na můj vkus zbytečně předramatizované. Mám raději klid a užívání si role, kterou hraju. Někdy je to šlechtična, jindy služka, někdy elfka, jindy chci být raději za skřetici. Vyřádím se při výrobě kostýmu a pak se nechám překvapit, kam mě moje role zavede. To se mi na sandboxech líbí asi nejvíc. Nikdo, ani organizátoři, předem netuší, jak hra dopadne. Je to jen na nás hráčích. Líbí se mi pocit, že to máme ve svých rukou.“
Marek jezdí tábořit s kamarády
Marek a jeho přátelé spolu chodívali do skautu a později začali jezdit na společné výlety spojené s tábořením v přírodě. Zároveň se postupně dostali k „dřevárnám“. Larpům, jejichž hlavní náplní je bitva s bezpečnými napodobeninami zbraní. „Je to vlastně všechno, co mě baví. Jedu s kamarády tábořit do přírody, máme super kostýmy, které vyrábíme společně, aby bylo vidět, že jsme z jedné skupiny. Jezdíme hlavně na fantasy bitvy, třeba podle Pána prstenů. Používáme měkčené meče, kopí a sekery. Každá bitva má ohledně zbraní trochu jiná pravidla. Na místě bojujeme v bitvách, plníme úkoly a získáváme body pro naši stranu. Poslední dobou přibývá bitev se super prvky, jako jsou různé hradby a monstra, co připravují organizátoři. Nosíme kovovou zbroj, která je dost těžká, takže si určitě dovedete představit, jak náročné je v tom bojovat. Zbroj není povinná, ale máme za ni různé bonusy. Je to skvělá zábava a odreagování. Večer jsme vyřízení, ale většinou to stojí za to.“
Jak ilustrují zážitky hráčů, larp je formou kreativní zábavy pro všechny věkové skupiny. V mnoha, zejména skandinávských zemích, je navíc i běžnou součástí výuky nebo uznávaným uměleckým směrem. V Česku se larpy vyvinuly ze skautských her a jejich pestrost a kvalita patří ke světové špičce. Jestliže chcete larp vyzkoušet, ale ještě jste nehráli, doporučujeme vybrat si hru, která vás zajímá, a obrátit se na její organizátory. Případně se na vše, co chcete vědět, můžete zeptat na některé z mnoha larpových skupin na sociálních sítích.
Kam se obrátit, pokud vás larp zaujal? Stránky https://www.larpy.cz/ obsahují články o proběhlých larpech, kalendář plánovaných akcí, kde se na ně můžete přihlásit, a umožňují odebírat e-mailový newsletter, takže vám už žádná nová informace neunikne. Dalším místem, kde najdete krátké medailonky her, a možnost se na ně přihlásit, je web https://hrajularpy.cz/