Zámecký park má obrovské kouzlo a je tu pro každého z nás
Kdo by neznal slavkovský zámek, jednu z barokních dominant Moravy a místo, kde se psaly dějiny. Nedaleko se totiž odehrála bitva tří císařů, která vyvrcholila drtivým vítězstvím armády císaře Napoleona. V následujícím rozhovoru vám více prozradí ředitelka zámku Eva Oubělická – dozvíte se, co nového na zámku připravují, na které akce se můžete letos těšit i jaký osobní vztah k zámku chová.
Konečně se snad blíží doba otevření zámků a dalších kulturních památek. Jak jste přečkali toto nepříznivé období?
Ano, už máme pootevřeno. A vyhlížíme netrpělivě ještě lepší situaci, kdy budeme moct naplnit naše prostory na sto procent a uvítat návštěvníky i na našich kulturních akcích. To, že jsme nemohli dělat naši práci, bylo skutečně smutné. Ale podporovali jsme se navzájem – i v době „karantény“ jsme se snažili našim příznivcům připravit hry, videa, načetli jsme historické příběhy, připravili hry v parku. A hlavně jsme si všichni navzájem udržovali optimismus. Jak v našem týmu, tak i s kolegy z jiných památek. A samozřejmě hodně nám pomohli návštěvníci, kteří dávali najevo, že na nás myslí a těší se k nám. To je pro nás totiž největší hnací síla.
Chystáte pro návštěvníky něco speciálního, jakmile bude možnost zámek opět zpřístupnit veřejnosti?
Každý rok připravujeme něco nového. Letos jsou to krásné nové výstavy, aktuálně ze světa našich oblíbených Večerníčků, přijďte si k nám pohrát! Také jsme oživili naši expozici v podzemí o právu útrpném. V chladivém zámeckém podzemí můžete v létě zjistit spoustu zajímavostí o tom, jak dříve trestali ty, kteří se nechovali dobře, kradli, podváděli nebo někomu ubližovali. Inspirativní, nemyslíte? No a samozřejmě pokračujeme ve zdokonalování naší dětské trasy Šifra pana knížete – během zimních měsíců jsme opět ušili nové kostýmy, které si u nás mohou děti během luštění tajemné šifry zapůjčit a zahrát si tak na malé šlechtice.
Obvykle pořádáte na zámku různé akce, například Veteranfest. Počítáte s nimi i letos?
Běžně se u nás koná během letní sezóny více než dvacet velkých akcí. To je vlastně víc než jedna týdně. Veteranfest je jednou z nich a ani letos nechceme vynechat. Přesunuli jsme termín na 4. září a věříme, že se zde opět sejdeme společně s majiteli historických vozidel, motocyklů a dalších strojů a budeme obdivovat krásné dámy a pány v oblečení z časů našich předků. Kromě toho připravujeme i další krásné akce: Čokofest, jarmarky, Divadlo Bolka Polívky, koncerty a akce pro děti. O všech našich akcích pravidelně informujeme na našem webu a sociálních sítích.
Co byste doporučila na zámku zhlédnout návštěvníkům, kteří u vás ještě nebyli?
Vezměte celou rodinu a přijeďte, u nás si najde zábavu každý. Propojením zámku s rozsáhlým parkem v centru malebného města se u nás pořád něco děje a najdete zde nejen zábavu, ale i klid a můžete si vždy vybrat z několika možností, jak zde strávit čas. A kromě zámku tu máme i krásné koupaliště, cyklostezku, lesy pro výlety a kavárny, restaurace a pivovar pro mlsání. Nudit se tu nebudete!
Máte k některé části zámku vy osobně zvláštní či bližší vztah?
Zámecký park. Každý den při cestě do práce si říkám, jak je tady krásně. V každém ročním období má obrovské kouzlo. A je tu pro každého z nás. Otevřeno máme denně a na 15 hektarech parku si každý najde to své kouzelné místo. A pokud jde o budovu zámku, nejraději mám půdu a krovy. Tohle místo bývá přístupné při mimořádných prohlídkách a chodit pod jednou z největších střech na Moravě, kolem krbových komínů, na lávkách nad stropy historických sálů, to je skutečně mimořádný zážitek.
Na zámku Valtice brzy otevřou nový letohrádek. Chystáte pro návštěvníky i vy něco nového?
Každým rokem se podaří v našem areálu něco nového a letos jsou to úpravy zámeckého parku. Máme nové osvětlení, lavičky a další mobiliář, v parku jsme umístili relaxační a herní zónu pro naše nejmenší. Kromě toho pokračujeme v zámeckém parku v obnově soch. Tento unikátní soubor soch italských mistrů získává postupně nový vzhled a park září čím dál víc a víc.
Jaký zaznamenáváte dlouhodobý trend návštěvnosti?
To se nyní těžko hodnotí. Ale z minulých let je vidět, že návštěvníci stojí o kulturu, o návštěvu památek a historických míst. Jen je třeba jim ukázat vše z trochu jiného úhlu. Chce to zábavu, ale i relax, propojení nabídky služeb, gastronomie a kvality. Snažíme se vše nabízet po celý rok a věřím, že i letošní sezóna bude nakonec úspěšná.
Vzhledem k probíhající pandemii, jak vidíte budoucnost dalších sezón? Smýšlíte optimisticky, či máte spíše obavy?
Vidím to optimisticky. Ono koneckonců nic jiného nezbývá. Ale loni se ukázalo, jako už kolikrát, že náš národ umí držet pospolu, že se navzájem všichni podporujeme a kultura, zábava i historie jsou pro všechny pořád důležité. To mi udělalo obrovskou radost.
Jakou vizi máte o budoucnosti zámku jako takového? Kam byste jej jako ředitelka ráda dovedla?
Snažím se, aby náš zámek a celé město bylo místem, kam se bude každý rád vracet. Nabídka aktivit pro návštěvníky, ale i místní obyvatele musí být pestrá a atraktivní a na tom pracujeme pořád a po celý rok. Jsem velmi ráda, že výsledky naší práce jsou vidět, že se k nám lidé rádi vracejí a že Slavkov – Austerlitz je znám nejen v naší zemi, ale po celém světě.
Zámek Slavkov (Austerlitz)
patří k nejmohutnějším barokním zámkům na Moravě a představuje dominantu města Slavkov u Brna. Znám je především jako rezidence významného rodu pánů z Kounic a jako místo, v jehož blízkosti se v roce 1805 odehrála bitva tří císařů (neboli bitva u Slavkova). V současné době je veřejnosti přístupné téměř celé první patro slavkovského zámku.
Pozoruhodný je zejména tzv. Sál předků, vyzdobený monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu. Sál předků je propojen s oválným tzv. Historickým sálem, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií.
(*1978) je od roku 2015 ředitelkou Zámku Slavkov – Austerlitz, kde ve funkci vystřídala Aleše Šilhánka. Má vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání v oblasti ekonomie a pedagogiky. Ve výběrovém řízení na ředitele zámku zaujala především svým jazykovým vzděláním – hovoří plynně německy, francouzsky a domluví se rovněž anglicky.