Článek

Tutanchamonova hrobka vás ohromí množstvím exponátů

Výstava Tutanchamon, Brněnské výstaviště, pavilon C. Magazín KULT* Brno
Historie
Faraon Tutanchamon opět ožívá na Brněnském výstavišti

Je tomu již sto let, co archeolog Howard Carter společně s lordem Carnarvonem objevil hrobku egyptského faraona Tutanchamona. To, co v ní nalezli, jim vyrazilo dech. Neuvěřitelné množství sošek, šperků a dalších zlatých předmětů. Díky výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a poklady se do jejich kůže můžete vžít i vy.

Výstava probíhá od dubna na brněnském výstavišti v pavilonu C, na ploše více než 2000  m² a je třeba říct, že je skutečně monumentální a ohromí vás množstvím exponátů. Celá expozice je poměrně jasně uspořádána. Hned u vstupu se nachází několik informačních panelů o historii starověkého Egypta. Přestože jsou docela stručné, zasazují Tutanchamonovu vládu do patřičného kontextu. Poté již následují jednotlivé části Tutanchamonovy hrobky – těžiště výstavy. Nejprve máte možnost si prohlédnout místnosti hrobky přesně tak, jak je nalezl sám Carter. Na první pohled vypadá vše poněkud nepřehledně a návštěvník s úžasem hledí na hromady nejrůznějších zlatých artefaktů. V dalších částech expozice jsou však všechny předměty již vystaveny jednotlivě a podrobně popsány.

Postupně si prohlédnete působivé pohřební schránky pokryté hieroglyfy, Tutanchamonův sarkofág i nádherné nástěnné fresky. V  dalších místnostech můžete obdivovat zlaté šperky, nádherně zdobené kanopy i slavnou Tutanchamonovu pohřební masku. Bohužel všechny tyto exponáty jsou pouze kopie. Je však třeba dodat, že jde o dokonalé a velmi detailní repliky, vyrobené ve skutečné velikosti.

Kromě podrobných popisků  k jednotlivým předmětům zde hosté naleznou i několik jednoduchých informačních panelů určených dětem. Samotná výstava však není pro úplně nejmladší návštěvníky příliš vhodná, protože se zde nenachází žádné interaktivní exponáty. Některé z informačních panelů by také mohly být více názorné. Například proces mumifikace je popsaný pouze textem, bez doprovodných ilustrací. Naopak mezi výrazná pozitiva patří to, že je pro příchozí připravený podrobný audioprůvodce. 

Putovní výstavu si v předchozích letech prohlédlo více než šest milionů návštěvníků z  několika evropských zemích. Je třeba ocenit, že kromě artefaktů z  Tutanchamonovy hrobky byla brněnská expozice doplněna i o malou expozici, která se věnuje vykopávkám českých egyptologů v Súdánu.

Tutanchamon – jeho hrobka a poklady je celkově velmi zdařilá výstava a lze ji doporučit všem, které zajímá starověký Egypt. Unikátní exponáty mohou obdivovat až do konce letošního září.

Více informací najdete na webových stránkách.

Foto: JVS Group s.r.o.

Mohlo by vás zajímat

Článek
Pokud máte ve svém okolí nějakého milovníka hudby, kterého byste třeba...
Článek
Vzdělávání
Vynálezci a kutilové všeho druhu se předposlední víkend v říjnu sešli...
Článek
Cestování
Přechodné podzimní období s sebou nese výzvy spojené se střídavými...
Rozhovor
Vzdělávání
Vyvíjet vlastního chatbota se mu zdálo zbytečné, teď jeho Kanbu.ai...