Syn Draka jako romantický příběh o Drákulovi
Český příběh o Drákulovi, tentokrát z pera Kristýny Freiové
Příběhy o upírech jsou ve světové popkultuře stále velmi atraktivní, ovšem přijít alespoň v literatuře s něčím novým, neotřelým, je už nejen obtížné, ale dost možná i trošku zbytečné. Paní Freiová se o to přesto snaží. Příběhem, který neoplývá ani napětím nebo naopak vtipem, jako spíš… politikou.
Co o mytické postavě krále upírů vlastně víme krom toho, že jejím předobrazem byl Vlad III.? Reálný kníže z Rumunského Valašska, nám geograficky i kulturně vzdáleného regionu, jenž proslul jako zvrácený panovník a válečník. Mladá autorka Kristýna Freiová využívá těchto bílých polí (nikoli jen pouhých míst) a předkládá nám „svůj“ příběh.
Přitom slovo „svůj“ není až tak úplně trefné, protože tímto příběhem, podobně jako mnozí jiní, poněkud vykrádá nápad dnes již „nesmrtelného“ Brama Stokera, který jej vylíčil ve svém nejslavnějším a dnes již rovněž nesmrtelném románu Drákula. Přesto zde, v Synu draka, reálný a nyní již nesmrtelný hrabě nevystupuje jako Stokerova krvelačná bestie a děj se také neodehrává uprostřed „moderního“ Londýna, ale v Rumunsku druhé poloviny 15. století. Tedy v pozdním středověku, Drákulově současnosti, kdy se tato část Evropy potýkala s nájezdy dobyvačných tureckých Osmanů.
Fakticky vzato, přestože by mělo jít o vampýrský román, je zde Drákula prezentován jako veskrze reálná historická postava, která se stala nemrtvou. Jako takový produkt doby i okolností a navíc, v podstatě ve vedlejší roli. V té souvislosti se možná sluší zmínit, že o skonu Vlada III. Drákuly v dějinách, stejně jako i v této knize existují dvě verze. Podle jedné byl zabit Turky, podle druhé zhynul pro svou bezbřehou krutost rukou vlastních poddaných. Ostatně pro ni je také nyní v této knize hledán šestičlennou skupinou poslů vyslanou Vladovým protivníkem, osmanským sultánem Mehmedem II., ve snaze využít i jeho nesmrtelnosti.
Výrazné dějové zvraty zde však nečekejte. Kniha nepřináší dokonce ani šokující odhalení, ani jinak napínavé pasáže, které by z vyprávění paní Freiové činily výrazněji pozoruhodný příběh. Je to spíš jakýsi cestopis s prvky politického dramatu. Spletenec mezilidských vztahů, na pozadí nám středoevropanům nepříliš známých valašských dějin. Navíc není ničím výjimečný, spíš jen popisný. Možná proto zde však nechybí romantika anebo sex. I když ten zde naštěstí není nijak explicitně prezentovaný.
Hodnocení 75 %
Kristýna Freiová
Syn Draka – zrození upíra
Brána, 2023
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.