Rváčov 2. Komix mezi fikcí a fikcí
Druhý díl komiksového románu se odehrává v 90. letech 20. století.
Už samotný název tohoto sešitu připomíná… Nebo, co se vám vybaví jako první, když vidíte slovo „rváčov“? Něco hrubého? Konfliktního? Násilnického? Něco, co nevládne přílišným uspořádáním? Tak přesně tím komiks Rváčov 2 podle mého soudu je.
Psát, že obsahuje plynulý děj, je přinejmenším stejně tak zcestné, jako domnívat se, že se čtenář v oněch několika časových vrstvách (tak titul představuje dokonce sám nakladatel) i dějových liniích neztratí. I když, čtenář… Spíš divák, protože kresbám Richarda Fischera se přes jejich syrovost a v rámci pochopení děje celkem vyplatí věnovat více pozornosti. Přesto je klíčový stále text. I když je ho v samotném ději poměrně málo a některé souvislosti vám mohou právě bez důkladnějšího zhlédnutí kresby uniknout.
Hlavní roli ve Rváčově mají vyznavači městské „historie“, vzhlížející v tomto ohledu nejen k dílu Gézy Včeličky, ale především k existenci jisté fiktivní organizace, jejíž členové si v románech, kde se objevovala, říkali Vontové. Jelikož však šlo i v rámci románové zápletky o společenství s poměrně nejasným účelem, nelze činnost Vontů ani v reálu nijak specificky charakterizovat, přiblížit nebo dokonce jasně vymezit. Nejspíš i proto se „Vontové“ ve Rváčově profilují víceméně neurčitě.
Především zde vystupují jako milovníci podzemí, vnitřních válek a rozbrojů i pouze coby příznivci stínadelské „romantiky“. Jednoduše lidé, kteří se podle svých vlastních představ do role Vontů stylizují a následně si třeba i uzurpují dané území vymezené prakticky pouze na základě vlastního „prvního záboru“. Zdánlivě nesouvislý příběh také není plynulý. Spíš útržkovitý a zpočátku, i když možná i na konci, s celkem nejasnou zápletkou. Jako hledání něčeho-čehosi významného z historie města partou nadšenců.
Co naopak čtenář rychle pochopí, je, s jakou nelibostí se hlavní postavy vyrovnávají s postupující revitalizací chátrajících částí staré Prahy – Starého Města či Malé Strany. Jinak, možná jste ve veřejném prostoru zaregistrovali nejasné zkazky, že jakási vontská organizace snad i reálně existuje. Autor scénáře Rváčova Džian Baban se nejspíš dokonce snaží drobné epizody z jejích aktivit i zmínit. Ovšem tím, že jde o organizaci napůl smyšlenou Foglarem (ano, i on se v komiksu objeví) a napůl tak trošku tajnou až mytickou, můžeme se jen domýšlet, jak moc Baban vycházel z reálných událostí a jak moc se mu zadaří prostřednictvím dobře mířených vtípků pouze zjitřit čtenářovu fantazii.
Hodnocení: 75 %
Rváčov 2
Džian Baban, Richard Fischer
Počet stran: 168
Argo, 2023
Komiksová cena Muriel 2023 v kategorii Nejlepší kresba.
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.