Návštěvníci Strojírenského veletrhu nahlédli do budoucnosti strojního průmyslu. Ta patří novým technologiím
Několik desítek tisíc lidí v minulých dnech zamířilo na brněnské výstaviště. Od 8. do 11. října se tam konal Mezinárodní strojírenský veletrh, který představil firmy a instituce věnující se transformaci výrobních procesů pomocí inovativních technologií. Veletrh ukázal směr, kterým se ubírá nejen český, ale i světový průmysl.
Během letošního jubilejního pětašedesátého ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu se návštěvníci mohli seznámit s prací více než tisícovky firem. „Veletrh představil inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry,“ uvádí Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu. Veletrh nabídl celkem 1 386 firem ze 42 zemí světa, jež představily své nejnovější technologie ze všech oblastí průmyslu. Navrhl směr, kterým se ubírá nejen český, ale i světový průmysl. O český veletrh je celosvětový zájem, o čemž svědčí fakt, že téměř polovina z celkového počtu přihlášených vystavovatelů byla zahraničních. „Silná zahraniční účast dokazuje, že je veletrh klíčovou platformou pro mezinárodní obchod, výměnu znalostí a navazování strategických partnerství v oblasti průmyslu,“ dodává Busios. Své podnikání na veletrhu představily kromě domácích společností i firmy z Číny, Francie, Indie, Itálie, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska, Tchaj-wanu a Ukrajiny. Po třech letech také obnovilo oficiální účast Japonsko s prezentací 18 firem. Pokračuje také zájem o spolupráci ze stran amerických společností, které přijely reprezentovat firmy ze států Louisiana a Georgia.
Nedílnou součástí veletrhu byla i Česká národní expozice. „Cílem expozice je propagovat český průmysl a strojírenské inovace a zároveň podpořit české firmy v expanzi na zahraničním trhu,“ říká vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller. Kromě digitalizace, automatizace, vodíkových technologií, digitalizace výroby a cirkulární ekonomiky, byla jedním z hlavních témat veletrhu i nová Hospodářská strategie ČR 2040 – vize pro Česko, jejímž cílem je být do roku 2040 v desítce zemí s nejvyšším HDP na obyvatele v Evropské unii. „Naše Hospodářská strategie má pomoci podpořit průmysl s vyšší přidanou hodnotou, což je cesta k dlouhodobému růstu a posílení české ekonomiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Výrazný prostor dostane také téma využití umělé inteligence v průmyslu. Technologická expozice lidem ukázala, jak se ve strojírenských podnicích daří nasazovat produktivní technologie.
Specializované firmy představily i inovace v podobě 3D tisku kovů, plastů a kompozitů. K vidění byla i rozšířená výstava profesionálních 3D tiskáren, 3D skenerů a souvisejících služeb 3DEXPO PRO.
Letos proběhla také řada seminářů a odborných přednášek na téma 5G sítě, rozvoj vodíkových technologií, získávání pracovníků ze zahraničí či možnosti státní podpory v oblasti úspor energií. Návštěvníci expozice mohli zhlédnout ukázku vesmírných technologií nebo nahlédnout do kamionu technického vzdělávání pomocí interaktivního programu. Mezinárodní strojírenský veletrh je v České republice nejen nejvýznamnější událostí svého druhu, ale i jednou z klíčových platforem pro průmyslové inovace v celé Evropě. Společně s 65. ročníkem MSV se uskutečnilo dalších pět specializovaných veletrhů: veletrh obráběcích a tvářecích strojů, veletrh slévárenství, veletrh se svařovací technikou, veletrh představující technologie pro povrchové úpravy a veletrh plastů, pryže a kompozitů.