Krampusáci rozžhavili Boskovice. Temná show připomínající koncert Rammstein bavila i pomáhala
Boskovice zažily doslova peklo na zemi. Krampusový pochod prozářil ohněm předposlední listopadový podvečer. Krampus show přilákala na Masarykovo náměstí několik tisíc lidí. Město, jež je co se týče čertovských tradic skutečnou baštou, hostilo desítky pekelných bytostí z různých koutů země. K domácím krampusákům se přidaly skupiny z dalších regionů a společně vytvořily jedinečnou podívanou.
Provizorní pódium na náměstí hostilo vystoupení kapely The Beaters a lidé si mohli vychutnat i ohnivou show Lupus Albus. Všichni ale nedočkavě vyhlíželi v dálce nadpozemská stvoření s kozími rohy a huňatou kůží. Krampus show v předstihu otevírala adventní období, ale šťastné a veselé vystoupení to rozhodně nebylo. Návštěvníci se ponořili do husté temnoty a dýmu, děsivého očekávání a strachu. V Krampus show účinkovaly čtyři desítky pekelníků ze všech koutů republiky. Během průvodu se nešetřilo pyrotechnikou, plamenomety ani dýmovnicemi. Zhruba hodinový průvod byl dynamický a plný úchvatné podívané.
Boskovický průvod se stal přehlídkou čtyř významných krampusáckých souborů. Největší očekávání splnila domácí skupina Krampus Pekelníci Mazurie. Tato skupina vznikla teprve v roce 2021 a její jádro tvoří členové SDH Boskovice II. Dnes mají Pekelníci Mazurie už 23 členů a pravidelně se účastní různých akcí. „Svoje první vystoupení měla skupina v prosinci 2021 v místní cukrárně. Později se do skupiny přidávali další a další členové. V současné době má 23 členů. Postupně se zdokonalovaly masky i obleky. První velký pochod se konal v prosinci 2022 v Boskovicích na Masarykově náměstí v době adventu. V roce 2023 se již konalo samostatné vystoupení v Boskovicích. V letošním roce se opět zdokonalily masky a obleky a skupina se zúčastnila pochodů v Litoměřicích a v Havířově,“ přiblížil člen skupiny Antonín Preč. Letos mají diváci možnost vidět Mazuráky ještě jednou v Boskovicích, Rájci-Jestřebí, Černé Hoře a Oboře.
Další účastníci, Krampus Moravia, jsou personálně mnohem skromnější, přesto velmi působiví. Kromě krampusů představují jejich řady i méně známé postavy rakouských tradic, jako je časrodějnice Hexe nebo lesní duch Waldmandel. Členem souboru a také autorem masek pro Krampus Moravia i boskovické krampusáky je Patrik Holík. „Naše kostýmy jsou inspirované rakouskou tradicí, kde mají tyto akce úplně jinou atmosféru než u nás. Češi si krampusáky zdomestikovali a vytvořili z nich něco jako české čerty,“ vysvětlil Patrik Holík, který zároveň dodává, že krampusáci ve spojení s ohnivou show jsou spíše zábavou pro dospělé.
Benjamínky mezi účastníky byli Dark Devils, modernější verze krampusáků, která vznikla teprve před rokem. Přestože mají zatím jen jednoho typického krampuse, jejich silikonové masky působí naprosto realisticky. Masky pro tuto skupinu vyrábějí tvůrci, kteří se podílejí i na výrobě rekvizit pro hollywoodské filmy. „Nejsme klasickými krampusáky, dalo by se říct, že jsme moderní čerti,“ uvádějí členové skupiny, kteří vystupují nejen na krampusových pochodech, ale také na rockových koncertech, charitativních akcích či strašidelných stezkách. Skupinu s nejdelší historií reprezentovali Krampus a čerti z litoměřicka. Ti působí na pekelné scéně od roku 2011, kdy začínali s mikulášskými nadílkami. Teprve od roku 2022 se naplno věnují krampus tematikám. „Naše masky pořizujeme od českých i rakouských řezbářů, ale kostýmy a doplňky si vyrábíme převážně sami,“ vysvětlili členové skupiny, v jejichž řadách najdete nejen krampusáky, ale také čarodějnici Hexu, čertice, Mikuláše nebo anděly.
Boskovický krampusový pochod nebyl jen o podívané. Celá akce měla také charitativní rozměr. Výtěžek ze vstupného a dobrovolných příspěvků letos putoval na podporu pětileté Adélky Studené, která bojuje se závažným onemocněním. I díky této pomoci krampusáci dokázali, že peklo na zemi může mít také srdce. Pokud jste jejich show v Boskovicích nestihli, můžete ji vidět ještě na dalších místech republiky.
Krampus nebo čert?
Krampusáci jsou postavy s rakouskými kořeny, které Čechy baví čím dál více. Krampusáci se od tradičních čertů liší nejen propracovanými maskami ze silikonu nebo dřeva, svítícíma očima a obleky z pravých kožešin, ale i svou mytologií. Zatímco čerti děti „jen“ unášejí, krampus je rovnou požírá. Další zajímavostí je, že krampus se po 22. prosinci mění zpět v člověka, který si na své běsnění vůbec nevzpomíná.