Brno obsadili světoznámí spisovatelé. Své místo na Knize Brno měla i jateční sci-fi a deviantní fantasy
První listopadový víkend byl v Brně ve znamení literatury. Na výstavišti se konal první ročník knižního veletrhu Kniha Brno. První ročník akce si dal za cíl stát se největší knižní akcí na Moravě a mezi pozvanými byli i známí autoři bestsellerů. Pod jednou střechou se sešli Daniel Cole, Tim Weaver, Kateřina Tučková, Leoš Kyša, Petra Klabouchová, Michal Viewegh a mnoho dalších.
Možnost „okouknout“ knižní novinky, nakoupit v předvánočním čase knihy za veletržní ceny, setkat se osobně se svými oblíbenými autory knih z Česka i zahraničí, ale také objevit nové autory. To všechno si nenechali ujít návštěvníci z celé republiky.
Během tří veletržních dnů se na výstavišti vystřídalo několik desítek autorů. „Pozvali jsme autory různých žánrů – od beletrie přes non-fiction, sci-fi a fantasy, až po dětskou literaturu,“ uvedla za pořadatele Barbora Kloudová. „Veletrh nabídl přes sto různých programů v pěti sálech. Hostil desítky literárních hostů a více než padesát nakladatelů, včetně nakladatelských domů jako je Albatros, Argo, Euromedia, Grada, Host a v neposlední řadě CNC Books,” uvedl programový ředitel festivalu Václav Pravda. Mezi hosty se hned v pátek objevil oblíbený učitel angličtiny Broňa Sobotka. Jeho příznivci mohli navštívit interaktivní přednášku a workshop na téma Nejčastější chyby Čechů a Slováků v angličtině.
Největší hvězdy hostilo výstaviště v sobotu. Představila se hvězdná švédská spisovatelka Karin Smirnoff, která rozšířila thrillerovou sérii Stiega Larssona o případ nazvaný Dívka v orlích spárech. Vystoupil i Daniel Cole, britský autor temných thrillerů a bestselleru Hadrový panák. Cestu do Brna vlakem si krátil psaním nového románu, v Brně pak promluvil o své nové knize Havran a při besedě čtenářům také odhalil, kde čerpá inspiraci. Svůj recept na bestsellery odhalil i Tim Weaver. Sobotní program oživil Michal Viewegh povídáním o novince Obyčejná laskavost, Neobyčejná nestoudnost. Kateřina Tučková zase poodhalila psychologii postav ve svých knihách Vyhnání Gerty Schnirch, Žítkovské bohyně a Bílá voda. Mezi hosty nedělního programu byl například Leoš Kyša, který se do povědomí diváků dostal svým románem Sudetenland. Neděle byla i dnem, kdy na výstaviště zamířili milovníci true crime story. Své mrazivé příběhy tam vyprávěl elitní vyšetřovatel Miloš Vaněček a ředitel Muzea Policie ČR Radek Galaš. Velké místo bylo také vyhrazeno milovníkům fantasy a sci-fi literatury a také komiksům. Úspěch měla například beseda Jana Stiesse na téma prvků hororu v komiksech a jeho vývoj. Svá díla přijel prezentovat i komiksový kreslíř Dan Černý, který divákům představil komiksovou sérii Tritonky. Na veletrh zavítal také Nikkarin, autor příběhů o Hubertovi a Hugovi, které vycházely v časopise Čtyřlístek. O své tvorbě promluvil i český spisovatel Ondřej Neff.
Svou, podle svých slov, „jateční scifi a devintní fantasy“ na veletrh přišel prezentovat i spisovatel a pokračovatel „kulhánkovek“ Jakub Hoza. „V mých dílech je spousta úchylů, jsou tam středověké kratochvíle, jak mají lidé rádi, vraždy, znásilňování a trávení dalších lidí, zrady, bodnutí do zad a tak dále,“ lákal nové čtenáře na svá díla Hoza. Autor šesti románů se přiznal, že jednu knížku píše zhruba půl roku. O svém posledním díle Bez návratu posluchačům prozradil, že dílo je akční sci-fi z vesmíru, které se odehrává v době cca 300 let do budoucnosti. Veletrh Kniha Brno vznikl s vizí stát se klíčovou událostí v kulturním kalendáři města Brna. První ročník veletrhu tak s řadou zajímavých hostů nastavil laťku hodně vysoko.