Kde začne Divadlo Bolka Polívky svou jubilejní 30. sezónu?
Dění okolo Divadla Bolka Polívky v jeho dlouholetém působišti kvůli špatnému stavu budovy graduje. Brněnská primátorka a současně radní pro kulturu, Markéta Vaňková, totiž přišla s informací, že město pro zmíněné divadlo nehledá ani tak dočasný azyl, jako spíše zcela nové dlouhodobé umístění.
Situace kolem Divadla Bolka Polívky se začala výrazně komplikovat v posledních měsících, kdy bylo dosavadní sídlo divadla na Jakubském náměstí na základě posouzení statika začátkem roku 2023 z bezpečnostních důvodů označeno zákazem provozu. Tím se následně rozvířily debaty, kam jeden z nejvýraznějších divadelních souborů v Brně přechodně umístit. Provoz divadla ve stávající budově je totiž nyní omezen pouze do konce letošní sezóny.
První a na první pohled bizarní scénář se sdílením budovy Reduty Národního divadla Brno vyvolal nejen odpor opozičních zastupitelů, ale i nevoli některých brněnských divadelníků. Například podle šéfredaktora Divadelních novin Josefa Hermana existovala v Brně podobná varianta naposledy před rokem 1938, kdy se v Mahenově divadle střídal česky a německy mluvící soubor. I samotné působení zřizovaného a soukromého divadla v jedné budově přitom označil za absurdní.
K „variantě Reduta“ se však odmítavě postavilo především vedení NdB. Tomu sice divadlo na Zelném trhu neslouží jako stěžejní prostor pro realizaci, zároveň však odmítlo přistoupit na podmínku DBP, aby budovu umožnilo užívat v poměrném rozsahu půl na půl, a to na dobu minimálně potřebnou, aby DBP zabezpečilo svoji existenci.
Tak říkajíc „na stole“ se proto ocitnul další, již mnohem reálnější návrh města Brna, na umístění DBP do prostor Sálu Břetislava Bakaly. Ty přiléhají k tzv. Bílému domu, v němž dnes sídlí poliklinika. Budova sálu nazvaného po významném dirigentu a žáku Leoše Janáčka má kapacitu pro tři sta osob a v posledních letech nebyla městem využívána, především kvůli tamní nefunkční vzduchotechnice. Tu se sice podařilo zprovoznit, ovšem provozovat zde celý divadelní soubor by vyžadovalo další úpravy. Samotný Bolek Polívka se využití těchto prostor nebrání.
Brněnská primátorka Markéta Vaňková však nyní přišla s nečekaným vyjádřením, že město oproti původním plánům nehledá pro DBP ani tak dočasný azyl, jako spíše nové trvalé umístění. Podle jejích slov se totiž rekonstrukce stávající budovy na Jakubském náměstí, kde soubor vznikl a již tři desetiletí sídlí, může protáhnout třeba i na pět let.
Zatím totiž není k dispozici ani projektová dokumentace budovy a s opravou objektu by se tak mohlo začít nejdříve v příštím roce. Zároveň přitom vyzdvihla, že zakladatel divadla a jeho umělecký vedoucí Bolek Polívka je jednou z nejvýraznějších osobností města Brna. Podle Vaňkové je však pět let příliš dlouhá doba na to, aby divadlo přebývalo v provizoriu. Navíc, pokud by Polívkovo divadlo skutečně změnilo své sídlo, byla by podle jejího vyjádření rekonstrukce prostor na Jakubském náměstí nadbytečná. Své tvrzení přitom opřela mimo jiné i o rostoucí náklady na opravy.
Dům na Jakubském náměstí je přitom s divadelním děním v Brně spjat již bezmála osmdesát let. Původně v jeho prostorách působil od roku 1947 soubor Svobodného divadla, který byl ve své době vedle Mahenova divadla druhou brněnskou činoherní scénou. Ve druhé polovině šedesátých let 20. století se soubor již jako Divadlo bratří Mrštíků přestěhoval do prostor na Lidické ulici, uvolněných po operní scéně tehdejšího Národního divadla v Brně. Zde působí jako Městské divadlo Brno dodnes.
Budova na Jakubském náměstí poté jako domovská scéna přivítala Satirické divadlo Večerní Brno, které zde fungovalo až do svého zániku v roce 1992. Krátce předtím se ještě stihlo přejmenovat na Divadlo U Jakuba. V září roku 1993 v této budově otevřel Bolek Polívka vlastní divadlo, kde z počátku uváděl především svá vlastní autorská představení z dob působení v Divadle na provázku. Program souboru se však během tří desetiletí postupně značně rozšířil, mimo jiné i na hostování představení například souborů pražských divadel.