Je ragby jen brutální hrou?
Ragby není jen ragby, stejně jako se nejedná o jiné označení amerického fotbalu. Pro někoho je třeba jen brutální hrou, pro někoho naopak atraktivní podívanou. Pojďme si proto v souvislosti se světovým šampionátem v rugby union tento sport poněkud přiblížit.
Hra ragby vznikla ve stejnojmenném anglickém městečku, někdy na počátku 19. století. Údajně tak, že jistý žák William Webb Ellis byl znuděn tím, že se ve fotbalu může míče dotýkat pouze nohama. Uchopil jej tedy do rukou a proběhl s ním přes zkoprnělou obranu soupeře až do brány.
Zatímco ve fotbalu, z něhož se ragby tímto způsobem vyčlenilo, se hraje na vstřelené branky, zde jde o body, kterých lze dosáhnout různými způsoby umístění míče do soupeřova brankoviště. Ve svých počátcích bylo ragby zavedeno především na školách, aby podpořilo týmového ducha i celkovou tělesnou kondici dospívajících mužů.
Nezaměňujte však ragby s americkým fotbalem
Nový způsob fotbalu – ragby se postupně vžil a ovlivnil vývoj hry nejen v samotném městečku Rugby, ale i na dalších školách v Anglii. Ze stejného základu následně vznikl i možná mnohem známější americký fotbal, jenž jest mylně považován „pouze“ za jednu z forem ragby.
Přitom jde o sporty, které se již více jak sto let hrají dost odlišně. Tím asi nejzásadnějším rozdílem mezi ragby a americkým fotbalem je, že v ragby můžou hráči míč přihrávat pouze ve směru od soupeřovy brány, resp. brankoviště a „dopředu“ jej mohou buď kopnout, nebo s ním přes hřiště běžet.
Pod taktovkou Ondřeje Sekory
Historie československého, resp. českého ragby se začala psát v roce 1923, kdy byl spisovatel, ilustrátor a sportovní redaktor Ondřej Sekora na stáži ve francouzském deníku L´Auto. Zde jej zaujala hra, při níž hráči po hřišti s míčem v ruce „běhají“. A, zaujala jej natolik, že se jal její pravidla přeložit do svého rodného jazyka. Proto se mu mezi zasvěcenými přezdívá otec československého ragby.
Tato pravidla pak vycházela na pokračování v časopise Sport, aby zde byl následně reportován i zápas mezi týmy SK Moravská Slavia a AFK Žižka Brno. Utkání se odehrálo 9. května 1926 na hřišti v brněnských Pisárkách jako historicky první svého druhu v českých zemích. Tehdejší hráči však ještě nebyli ragbisté, ale sportovci kooptovaní z řad zápasníků a fotbalistů.
Ragby ve světě i v Brně dnes
V každém případě se obliba ragby od té doby udržela, a to do té míry, že v Brně dodnes existují dva významné kluby. Prvním z nich je Cacovický RC Dragon Brno, jenž byl založen v roce 1946 pod hlavičkou Sokol Brno I. Mezi největší úspěchy tohoto týmu patří dokonce trojnásobný zisk republikového titulu z let 1950, 1965 a 2000.
Naproti tomu RC Brno Bystrc je amatérským klubem, který hraje patnáctkové ragby v 1. lize a v sedmičkové, olympijské variantě ragby, v nejvyšší skupině Elite. Jeho základnou je svépomocí postavené a v roce 1976 otevřené hřiště, jež nese jméno již zmiňovaného Ondřeje Sekory.
O slovo se hlásí i ženy!
Zajímavostí kolem ragby je pro nezasvěcené opravdu hodně. Od počtu hráčů na hřišti, přes způsob hry až po formát střídání. Například rugby league je tzv. třináctkové ragby, kde dochází ke střídání hráčů tzv. hokejovým způsobem. Tím pádem jsou v průběhu hry více odpočatí.
Rugby union, jehož mistrovství světa můžeme v současné době sledovat na televizních obrazovkách, se zase rozlišuje podle počtu hráčů v mužstvu na patnáctkové a sedmičkové. I střídání je odlišné. Dochází k němu jen jednou za zápas, nebo jako náhrada za zraněné hráče. A přestože se jedná o fyzicky velmi náročnou kontaktní hru, mnohé možná překvapí, že je ragby hojně vyhledáváno i ženami.
V pořadí již desáté mistrovství světa v rugby union se koná ve Francii od 8. září do 28. října 2023 na devíti stadionech umístěných po celé zemi. Samotná délka mistrovství je stanovená tak, aby měli všichni hráči mezi jednotlivými zápasy alespoň pět dní na regeneraci. Vyřazovací fáze, tedy tzv. play off pak začíná 14. října.