Hokejbal se hraje s hokejkou a plastovým míčkem
Školní taška letí do rohu. Převléct se do tepláků a jít co nejdříve ven za kamarády ze sídliště. Hrálo se na schovávanou, čutalo se do mičudy, hokejkou se plácalo do tenisáku… To byl běžný kolorit dětí 80. let 20. století tehdejšího socialistického Československa. A právě v této době se zrodil hokejbal.
Zažil jsem to na vlastní kůži. Tehdy ještě nebyly běžně dostupné počítače ani mobilní telefony, jak je tomu dnes. Pamatuji si, že na každém hřišti se něco hrálo. Bylo úplně jedno, kdo se účastnil. Šlo především o radost z jakékoli hry. Díky tomu a mistrovství světa v roce 1985, které se mimochodem konalo v Praze, jsem našel zálibu v ledním hokeji.
Co je hokejbal?
Hokejbal je sport lednímu hokeji příbuzný. V zahraničí je znám také jako street hockey, street ball hockey či hockeyball. Hlavním rozdílem mezi hokejem a hokejbalem spočívá v tom, že hráči po hřišti nejezdí na bruslích, nýbrž běhají ve sportovní obuvi. V průběhu hry se na hřišti vyskytuje maximálně 6 hráčů z jednoho týmu (5 hráčů v poli + 1 brankář). Nehraje se s pukem, ale se speciálním plastovým míčkem oranžové barvy, který se hráči snaží dostat do soupeřovy branky za pomoci hokejek. Povrch hřiště je tvořen asfaltem, případně betonem nebo speciálním plastem. Hrací plocha je ohraničena mantinely z tvrzeného plastu.
Pravidla hokejbalu jsou podobná těm hokejovým. Hlavní rozdíl je pravidlo tzv. plovoucí modré čáry. To znamená, že jakmile míček přejede přes útočnou modrou čáru a není pískáno postavení mimo hru, rozšíří se útočné pásmo až na červenou čáru. Jestliže se míček dostane za čáru červenou, útočné pásmo se zmenší a je opět ohraničováno modrou čárou. Další odlišností je zákaz bodyčeku, který je trestán dvěma minutami.
Historie hokejbalu v Česku
Hokejbal se u nás sice hraje od osmdesátých let, ale největšího rozmachu dosáhl až v porevolučním období. V roce 1990 byl v Praze založen Českomoravský svaz hokejbalu (ČMSHb). O tři roky později byla ustanovena Mezinárodní hokejbalová federace – International Street and Ball Hockey Federation (ISBHF). A za další tři roky Češi vstoupili do Evropské hokejbalové asociace. Ve stejném roce česká hokejbalová reprezentace vyhrála mistrovství Evropy. To samé zopakovala v roce 2000. Mistry světa jsme se stali v letech 1998 a 2009. Mnoha podobných úspěchů dosáhli i reprezentanti v kategorii U16, U18 i U20. V roce 2005 počet registrovaných hráčů překročil 30 000. Oficiálními soutěžemi v ČR jsou Extraliga mužů a Extraliga juniorů, dále 1. liga a 2. liga, která se dělí na 6 soutěží (Morava Sever a Jih; Čechy Jih, Západ, Východ a Střed).
Situace v Brně
Svůj rozmach zažil hokejbal i v Brně. Hrával se na hřišti v Srbské, ve Starém Brně, na Lesné a na dalších místech. V současné době se tréninky i utkání odehrávají na hřišti s plastovým povrchem v ZŠ Kamínky. Je to jediné hřiště tohoto typu v Brně. Osobně si myslím, že je to málo. Mezi aktivní hokejbalové brněnské kluby patří dva týmy: HBK Bulldogs Brno a Eagles Brno. Buldoci hrají 1. i 2. ligu (Morava Jih), Eagles se účastní pouze druhé ligy. Na vize a plány do budoucna jsme se před začátkem nové sezóny zeptali vedoucího hokejbalového týmu Eagles Brno Jiřího Šmardy. „Hokejbal je univerzální sport. Abyste si jej zahráli, potřebujete pouze hokejku, sportovní obuv, případně rukavice a helmu. Hokejbalu se věnujeme od roku 2015. Nyní máme hokejbalovou přípravku, mladší a starší žáky a tým mužů. Začít s hokejbalem se dá v každém věku. Přijďte si to vyzkoušet.“ Hokejbal je moc fajn sport. Zkuste si ho zahrát a uvidíte.