Festival Knihy v Brně přinesl tipy na naučnou i krásnou literaturu a odhalil Souhvězdí slona
Poslední listopadový víkend se stal svátkem pro všechny milovníky knih a literatury. Moravská zemská knihovna opět otevřela své brány pro návštěvníky festivalu Knihy v Brně, který se letos konal již podruhé. Tato adventní knižní akce, kterou pořádalo nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi, představila bohatý program, který oslovil všechny čtenářské kategorie.
V nádherných prostorách knihovny se 29. a 30. listopadu 2024 sešlo téměř šedesát nakladatelů, kteří nabídli své knižní novinky i osvědčené tituly. Kromě skvělých knih si návštěvníci mohli užít i řadu zajímavých workshopů, autorských čtení, diskusí a besed. A co víc, letošní ročník přinesl i jednu velkou novinku – Knižní cenu Masarykovy univerzity, která ocenila nejlepší publikace z několika kategorií. Do ankety bylo nominováno celkem 27 knih od 14 nakladatelů, bylo tedy z čeho vybírat. V rámci festivalu byly uděleny ceny v kategoriích T (učebnice), G (populárně-naučná literatura) a M (Moje město). Cenu za nejlepší učebnici v kategorii T získali Kamil Wichterle a Marek Večeř za knihu Přenosové děje, kterou vydalo Vydavatelství VŠCHT Praha. V kategorii G zvítězila kniha Loutka mezi divadlem, filmem a televizí od Pavla Jiráska, kterou vydalo Nakladatelství Janáčkovy akademie múzických umění. V kategorii M byla oceněna kniha Nemísta. Průvodce po brněnských ztracených lokalitách autorky Silvie Šeborové.
Lidé se setkali například s Gajanou Achverdjanovou, která působí jako muzejní pedagožka a známá je především díky workshopům pro nejmenší v galerii Vasulka Kitech Brno. Na festivalu uvedla dokumentární film Stříbrný štít Gruzie: Svanetie a její skryté poklady vyprávějící o obrovském kulturním bohatství skrytém v nenápadných kostelích nejodlehlejších částí Kavkazu. Mezi vystavujícími nakladateli nechyběla ani Anna Brzáková, majitelka rodinného nakladatelství, které se zaměřuje na knihy pro děti. Brzáková je známá tím, že se snaží vést děti ke čtení prostřednictvím dobrodružných knih o myšáku, který se vydává na velká historická dobrodružství. Festival byl také příležitostí pro setkání s autory populárních knih pro děti, jako je Petr Modlitba, který vedl workshop o pravěkých zvířatech a tvorbě ilustrací inspirovaných Zdeňkem Burianem. Děti i dospělí si mohli vytvořit vlastní obrazy dinosaura nebo pračlověka.
Nechyběl ani zajímavý program pro všechny věkové kategorie. Po celou dobu festivalu probíhaly autorská čtení, diskuse a interaktivní workshopy. Jedním z největších lákadel byl workshop japonské kaligrafie pod vedením Mayuko Hasebe, která zájemce naučila umění krásného psaní. Kromě toho si rodiny mohly užít také vánoční dílničky, ve kterých si děti vyrobily ozdoby na stromeček, jenž v sobotu odpoledne rozzářil prostory knihovny.
Pro všechny, kteří se chtěli pobavit a přitom objevovat neobvyklá fakta o Brně, byl připraven workshop a beseda s autory knihy 100+24 brněnských kuriozit, Milošem Šenkýřem a Tomášem Kremrem. Pro rodiče a pedagogy byla připravena i přednáška na téma předškolní sexuální výchovy, která vzbudila velký zájem. Velkou pozornost na festivalu vzbudil i spisovatel Ivo Skopal, jehož knihy s dystopickými a thrillerovými prvky přitahují čtenáře hledající napětí a hluboké příběhy. Skopal představil svůj nový román Souhvězdí slona, který vyšel v létě 2024. Autor nejen že přečetl ukázku z téměř čtyřsetstránkového románu, ale také odhalil, co ho k jeho napsání inspirovalo a jaké skutečné události mu posloužily jako základ pro fascinující příběh.
Festival Knihy v Brně spojil odbornou, populárně-naučnou, krásnou a dětskou literaturu do jediné křižovatky, kde každý návštěvník najde něco pro sebe. Ať už jste milovník historických románů, odborných publikací, nebo hledáte knihy pro děti, festival nabízí komplexní pohled na literaturu v celé své barevnosti a bohatství. Knihy v Brně budou i příští rok skvělým místem, kde se necháte unést vlnami rozmanité literatury, která se vám odhalí v plné kráse a naprosto vás pohltí.