Co se chystá ve Vašulka Kitchen
O existenci Domu umění má povědomí značná část Brňanů. O tom, že zde sídlí také pokračování legendární newyorské laboratoře průkopníků videoartu, Woodyho a Steiny Vašulkových, ještě veřejnost tolik neví. Centrum nových umění Vašulka Kitchen Brno přitom funguje již pátým rokem jako platforma pro výzkum, experiment a vzdělávání v oblasti nových médií.
Centrum nových umění Vašulka Kitchen Brno (VKB) vzniklo na popud umělců a pedagogů Tomáše Rullera, Jennifer Helia DeFelice a Viktora Pantůčka. Jeho otevření v roce 2018 se manželé Vašulkovi osobně zúčastnili. Woody Vašulka se v Brně narodil. Se svou životní a uměleckou partnerkou se seznámil při společných studiích na pražské FAMU. V New Yorku pak Vašulkovi působili v letech 1971–1973. V budově bývalého Grand Hotelu na Mercer Street zřídili experimentální prostor pojmenovaný The Electronic Kitchen, později jen Kitchen. S pomocí specialistů vytvářeli vlastní přístroje, pro které byl dopředu vymyšlen software. Tímto způsobem vznikla například technologie umožňující prezentaci „obrazu v obraze“, která se uplatnila v televizním zpravodajství a při přenosu sportovních klání. Jedná se o malé okénko s komentátorem, hlasatelem nebo překladatelem do znakové řeči.
S vědomím vlastního průkopnictví Vašulkovi přemýšleli, jakým způsobem archivovat audiovizuální materiál s vyhlídkou proměnlivosti nových médií a technologií. Systematicky sbírali dokumentaci v podobě audia, videa, plakátů či korespondence. Po filozofické stránce chápali zákon o copyrightu spíše jako „copy it right“. Vlastní archiv považovali za veřejný zdroj, který má sloužit obecnému rozvoji a prospěchu. Stejným způsobem, jakým fungovala Vašulkovic kuchyně v New Yorku, by měla fungovat i v Brně. Její základ představuje audiovizuální archiv v digitální podobě, výstavní prostor a studovna. K dispozici je tu i pár atypických hardwarových zařízení. Do budoucna je cílem posunout možnosti práce s archivními materiály do interaktivnější roviny, blíže současným standardům.
Centrum je aktivní také v oblasti vzdělávání. Kromě probíhajících workshopů pro rodiče s dětmi a pro školní skupiny realizované edukátorkou Gajane Achverdjanovou je v plánu realizovat i školení pro budoucí pedagogy. Jejich cílem má být seznámení s postupy, jak si vytvořit vlastní hardwarové zařízení a jak tyto znalosti a dovednosti předávat dále.
Vašulka Kitchen nyní sídlí v suterénních prostorách Domu umění, kde ji řada návštěvníků mylně pokládá za soukromé kanceláře. Od letošního listopadu se však bude stěhovat do Domu pánu z Kunštátu, disponujícího velkorysejším zázemím. S přesunem do nového působiště bude souviset také velká výstava představující životní dílo manželů Vašulkových.