Vesmírné oázy na Hvězdárně a planetáriu Brno
Na Kraví hoře se vydejte po stopách nejdůležitější tekutiny ve vesmíru. Dechberoucí představení Vesmírné oázy vás zavede na ta nejúžasnější místa ve Sluneční soustavě. Jsme obyvateli vodního světa. Obyvateli obří vesmírné oázy, která se řítí prázdným kosmickým prostorem kdesi mezi Venuší a Marsem. Voda formuje náš svět i nás samotné. Její možný nedostatek v nás vzbuzuje obavy. Víme, že bez ní to nepůjde. Proto je zpravidla také tím prvním, co si přibalíme na jakoukoliv delší cestu.
A to jsme pořád na Zemi, kde je voda téměř všude na dosah. Co když se ale vydáme někam opravdu daleko? Třeba do vesmíru? Vždyť hledání vody v našem nejbližším kosmickém okolí – tedy ve Sluneční soustavě – je jednou z priorit současné astronomie. Proto budeme po vodě v brněnském digitáriu pátrat napříč Sluneční soustavou: uvnitř hlubokých měsíčních kráterů, ve sžíravé výhni Venušiny atmosféry, v pouštích marsovských planin i na zamrzlých družicích Jupiteru a Saturnu. Budeme se vznášet nad gigantickými ledovými příkrovy, utajenými oceány i mezi vodní tříští podivuhodných kryovulkánů.
„Jak známo, voda se skládá ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku,“ dodává Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Většina vodíku vznikla před 14 miliardami let po velkém třesku, ale kyslík vyrobily až první hvězdy díky termojaderným reakcím. Pokud bychom dali dohromady veškerou vodu na planetě Zemi, vytvořila by kouli o průměru asi 1400 kilometrů. Sladká voda z jezer, řek a ledovců by dohromady dala kouli o průměru 270 kilometrů a voda v řekách a jezerech jen 55 kilometrů.“
- PR -
Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.
Kraví Hora 2
www.hvezdarna.cz