Článek

Ve zdravém těle zdravý duch

Ve zdravém těle zdravý duch, magazín KULT* Brno
Zdraví

Přicházející zima nás nutí zalézt dovnitř, zklidnit rozjitřené myšlenky a své unavené tělo zabalit do huňaté deky. Pravidlo „ve zdravém těle zdravý duch“ platí v ochlazujícím se počasí dvakrát tolik. Přinášíme nápady, jak zimu přečkat s čistou hlavou, nezlenivět a zároveň toto roční období využít na maximum a užít si ho.

V moderním světě jsme zaměřeni spíše na výsledky než na vnitřní pohodu a vyrovnanost. Jsme přehlceni informacemi z médií a internetu, takže je čím dál těžší najít si chvilku pro sebe. Naše mysl neustále těká od jednoho úkolu k druhému. Práce, děti, partner, partnerka… Dny se zkracují, noci prodlužují. V létě nás budily sluneční paprsky prosvítající za oknem, v zimě nejprve vidíme tmu. Nejen příroda, ale i náš biorytmus se mění. Jsme unavenější a náchylnější k nachlazení. Počasí ovlivňuje naši náladu, takže máme tendenci zalézt pod peřinu a číst si knihu nebo sledovat seriály s horkým čajem v ruce. Odpočinek je pro nás v tomto období více než potřebný, ovšem trávit celý den na gauči vede z dlouhodobého hlediska k otupělosti a ztrátě chuti do života.

Ve zdravém těle zdravý duch, magazín KULT* Brno

Jak tedy navrátit ztracenou jiskru a těšit se na příchod nového dne? Zařaďte do svého denního režimu aktivity, které ocení vaše tělo i mysl. Tanec, běh, dlouhé procházky v přírodě nebo jóga. Všechny tyto činnosti způsobí, že mysl dokonale vypne a soustředí se pouze na přítomný okamžik. Jedna z  forem meditace, kterou můžete zařadit v  rámci procházky v  parku, lese, při venčení psa nebo běhu, je tzv. technika mindfulness, volně překládaná jako rozjímání a vědomé sledování okolí. Další tip na zklidnění a posílení koncentrace je zvukomalebná lyrická báseň zvaná haiku, která stejně jako mindfulness pochází z Japonska.

Tvoří se z trojverše s počty slabik 5–7–5 a její sepsání vám potrvá maximálně pět minut, díky kterým se vaše mysl navrátí do přítomného okamžiku. Meditace ve všech formách, ať už se jedná o koncentraci na předem vybraný předmět, vizualizaci či jógu, je perfektní cvičení na zklidnění rozjitřené mysli. Stačí půlhodina jógy každý den, aby se všechny svaly od celodenního sezení protáhly.

Soustředěnost na jednotlivé cviky, tzv. ásany, způsobí, že vypne i vaše neustále pracující hlava. Sestavu jednoduchých cviků zvládne i úplný začátečník díky volně dostupným videím na internetu nebo přímo v jógovém studiu. Pro zdravou a spokojenou mysl je léčivé naprosté uvolnění s  horkým bylinným čajem a zapálenými svíčkami dodávajícími pocit útulna a bezpečí. Zkuste si dát předsevzetí, že si každý den napíšete alespoň jednu věc, za kterou jste vděční. Pevné zdraví, rodina nebo stabilní práce. Psaní deníku z dlouhodobé perspektivy vede ke třídění myšlenek, což má pozitivní dopad na naši psychiku.

Ve zdravém těle zdravý duch, magazín KULT* Brno

Mohlo by vás zajímat

Článek
Pokud máte ve svém okolí nějakého milovníka hudby, kterého byste třeba...
Článek
Vzdělávání
Vynálezci a kutilové všeho druhu se předposlední víkend v říjnu sešli...
Článek
Cestování
Přechodné podzimní období s sebou nese výzvy spojené se střídavými...
Rozhovor
Vzdělávání
Vyvíjet vlastního chatbota se mu zdálo zbytečné, teď jeho Kanbu.ai...