Proslulý Rudoval otevírá brány českým čtenářům
Recenze velkého dobrodružství mladého statečného myšáka, který se sám stane legendou
Redwall – česky Rudoval – je série knih britského autora Briana Jacquese. U nás není příliš známá, avšak v anglosaských zemích má tato sága čítající dvacet dva knih až kultovní status. Na její motivy též vznikl stejnojmenný animovaný seriál, který měli možnost sledovat i čeští diváci. Nakladatelství Mytago se rozhodlo zaplnit tuto díru na českém literárním trhu a vydalo první díl nazvaný Rudoval: Válečníkův meč.
Na první pohled je patrné, že byla Rudovalu věnována nemalá péče. Kniha má pevné desky, na nich vynikající malbu Chrise Dunna, předsádku krášlí mapa kláštera Rudoval a každá kapitola je uvedena kresbou Garyho Chalka, který je u nás znám především díky svým atmosférickým ilustracím gamebooků Lone Wolf.
Příběh knihy popisuje obranu kláštera Rudoval před hordou mocichtivého a všehoschopného dobyvatele Bičáka Klanyho. Veškeré postavy příběhu jsou zvířata, převážně hlodavci, a tak v klášteře žijí myši, jimž pomáhají ježci, krtci, veverky, zajíc či jezevčice, zatímco Klany a většina jeho velitelů jsou krysy, byť má ve vojsku i lasičky, hranostaje a další. Do příběhu zasáhnou také vrabci, rejsci, lišky, sova, kocour a děsivý had.
Hlavním hrdinou je mladý myší sirotek Matyáš, který v klášteře vyrostl a chtě nechtě musí navázat na legendárního reka Martina Válečníka. K tomu však potřebuje nalézt nejen části Martinovy výzbroje, ale především zdolat mnohá protivenství, jež se mu postaví do cesty. Matyáš tak pátrá, luští hádanky, studuje historii, usmiřuje znesvářené přátele, nachází nečekané spojence, bojuje a především dělá vše pro to, aby ochránil své blízké, i když ani ti nejsou jen pasivními princeznami čekajícími na vysvobození.
Jakkoliv je Rudoval: Válečníkův meč určen v prvé řadě mladším čtenářům, pobaví i dospěláky, kterým nevadí chvílemi naivní až pohádkové vyprávění. Na druhou stranu ne všichni hodní se dožijí zdárného konce a Klany je jako padouch chvílemi řádně děsivý – neštítí se mučení nebo vydírání protivníků i obětování podřízených pro dosažení svých záměrů. Avšak ani rudovalští se ne vždy chovají jako rytíři bez bázně a hany a nejeden jejich krok lze označit za nehezky světící prostředky.
Překlad Rudovalu byl patrně tvrdý oříšek, avšak Zbyněk Holub se s ním řádně popasoval. Originální jsou hlavně jména zvířecích protagonistů. Příběh tedy vypráví nejen o Matyášovi, či Ambrožovi, ale vystupují v něm též Sýrožrout, Rudohryz, Chrpa Polníčková, Svrab, Vzteklina, Zobana, nebo Kus-Kláda. Dojem z jinak příjemně odsýpajícího textu kazí sporadické chyby, především bizarní nové odstavce uprostřed vět.
Teď jen aby se Rudoval: Válečníkův meč dostal k těm správným čtenářům, kteří ocení jeho příběh plný dobrodružství zvířecích hrdinů. Ostatně zbývá ještě vydat v češtině dalších dvacet jedna knih, které byly původně publikovány v letech 1986 až 2011, a tudíž je před námi pořádná nálož čtiva.
Hodnocení: 77 %
Rudoval: Válečníkův meč
James Brian Jacques
326 stran
Mytago, 2023
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.