Píseň pro Kateřinu je příběhem velké lásky, který vás dojme

Příběh velké lásky, kterou poznamenala emigrace z totalitou sevřené vlasti

Píseň pro Kateřinu,Robert Kapal, Vyšehrad, recenze, magazín KULTINO*Brno
Knihy

Minulý režim poznamenal osudy mnoha lidí. Jeden z nich popisuje ve svém literárním debutu Robert Kapal. Kniha Píseň pro Kateřinu vypráví příběh osudové lásky, kterou poznamenala emigrace ze socialistického Československa. Někdy ani osudová láska nestačí, když do života zasáhnou vnější okolnosti.

V knize nás autor zavede do nizozemského Leidenu, kde žije Pavel Leitner, který v roce 1970 emigroval z Československa. Jednoho dne jeho poklidný život naruší telefonát ze staré vlasti. Jakýsi mladík jménem Petr pro něj má dopis, který mu na smrtelné posteli svěřil otec, Leitnerův dávný známý. Jedná se o spouštěč, který hlavního hrdinu uvrhne do víru vzpomínek na mládí, rodnou zemi a hlavně na krásnou KateřinuPíseň pro Kateřinu je autorovou první knihou. Vydalo ji nakladatelství Vyšehrad v rámci edice Tvář. Jedná se o útlé čtivé dílo, které je doplněné krásnými ilustracemi, o které se postarala Veronika Zubíková. Robert Kapal v knize zúročil svou dávnou zkušenost s prací na lodi i lásku ke krajinám a místům, kde se jeho příběh odehrává.

Také čtěte
Petra Dvořáková, Návrat, Host, recenze, knihy, literatura, magazín KULTINO*Brno
Známá česká autorka Petra Dvořáková vydala další knihu, ve které se, jak už je u ní zvykem, zabývá...

Kapalův styl psaní je čtivý, lyrický a melancholický, ale netlačí příliš na pilu. Kniha je prodchnutá tichým smutkem, nostalgií po nevyřčeném, ale i něhou a pochopením. Čte se lehce, avšak zanechává v člověku stopu. Autor dobře vykreslil dobu, ve které se děj odehrává, ve své knize nechává ožít normalizační Prahu a její atmosféru. Kapal často pracuje s drobnými detaily – popis zvuku deště nebo tiché chvilky na nábřeží Vltavy – a skrze ně přenáší čtenáře do okamžiků, které jsou zdánlivě obyčejné, ale mají svou hloubku.

Píseň pro Kateřinu,Robert Kapal, Vyšehrad, recenze, magazín KULTINO*Brno

Příběh je vyvážený, hezky plyne, je uvěřitelný. Starší ročníky se díky knize vrátí zpět do minulosti, svého mládí, mladší čtenáři zase dostanou možnost lépe si představit, jak to v České republice za socialismu vypadalo a jakým rozhodnutím museli lidé čelit. Jak těžké asi mohlo pro lidi být rozhodování se, zda emigrovat nebo zůstat? Silně ve mně rezonovala Leitnerova vnitřní rozpolcenost – pocit, že kamkoli se vydá, něco důležitého zároveň ztratí. Autor prostřednictvím knihy navíc čtenářům připomíná, že emigrace nebyl jen fyzický přesun z jedné země do druhé, ale hluboký zásah do identity, vztahů a osobní kontinuity. Leitnerův příběh je zároveň příběhem mnoha lidí, kteří po roce 1968 opustili republiku s nadějí i bolestí zároveň.

Také čtěte
Tim se ptá: Proč a jak funguje vesmír,Martin Tůma, magazín KULTINO*Brno
Přáli jste si rozumět víc vesmíru? Tak to by se vám mohla líbit nová kniha z pera Martina Tůmy...

Píseň pro Kateřinu je kniha pro ty, kdo někdy milovali naplno, přestože věděli, že jim okolnosti možná nebudou přát. Pokud máte rádi silné příběhy o lásce a ztrátách, nenechte si tenhle debut ujít.

Píseň pro Kateřinu,Robert Kapal, Vyšehrad, recenze, magazín KULTINO*Brno
Píseň pro Kateřinu,Robert Kapal, Vyšehrad, recenze, magazín KULTINO*Brno

Hodnocení: 80 %

Píseň pro Kateřinu
Robert Kapal
Vyšehrad,2025

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Film
Koncem března do kin vstoupil nový český film Jak se nám to mohlo stát...
Recenze
Knihy
Někdejší hvězda publicistického pořadu Na vlastní oči a reportér s...
Recenze
Divadlo
Na počátku bylo uhlí. To uhlí bylo v zemi. A byla vůle ho najít...
Recenze
Zábava
Deckbuilding je možná nejoblíbenější herní systém, který nalezneme ve...