Ohlédnutí za BRNO BOOK OPEN
V listopadu se v Domě umění odehrál druhý ročník jednodenní festivalové přehlídky knižních titulů věnovaných umění, architektuře a designu. Festival zahrnoval i zajímavý doprovodný program v podobě výstav, přednášek a sítotiskové dílny. Tentokrát se organizátoři zaměřili na téma knižní ilustrace.
Na akci představila svůj reprezentativní výběr jak nakladatelství soukromá a univerzitní, tak edice propojené s galeriemi a dalšími institucemi zaměřenými na kulturu, umění a vzdělání. Nedílnou součástí knižního „minitrhu” byl tradičně moderovaný blok prezentací a přednášek. Ze zastoupených publikací zde byla představena kniha Apollo a Marsyas: Příběh umění na Moravě pod hlavičkou nakladatelství Host. Historik a památkář Michal Konečný v ní odkrývá původ a kontext vrcholné umělecké produkce regionu určující jeho nezaměnitelný kulturní charakter. Z připravovaných titulů byla mimo jiné uvedena Knížka o Háčkovi a čárce oživující legendární kreslený seriál pro nejmenší od ilustrátora a karikaturisty Jaroslava Maláka.
Kompletní komiks vycházející na počátku sedmdesátých let v časopise Sluníčko je v textu teoretika Pavla Ryšky doplněn o analýzu souvislostí mezi uměleckou produkcí pro děti a československou společností na začátku normalizace. Vedle samotných knih byly v rámci doprovodného programu reprezentovány i další zajímavé počiny. Designér Jakub Konvica seznámil návštěvníky s edicí školních sešitů v autorsky zpracovaných obálkách ve spolupráci s brněnskými papírnami. Kreslíř a grafik Ondřej Bodlák pak blíže představil vystavený cyklus autorských adaptací historických portrétů nahlížených mezidruhovou optikou. Příležitost příjemným způsobem zahájit předvánoční nákupy nabízela také přidružená prodejní výstava s příznačným názvem Burza cenných papírů. Své práce zde prezentovali absolventky a absolventi Fakulty výtvarných umění VUT, jejichž ilustrace, grafiky či reprinty demonstrovaly různorodé estetické přístupy a výpravné strategie.
Z hlediska výrobní techniky i v souvislosti s proměnami městského prostoru na sebe upoutávaly pozornost risografie ilustrátora Jana Šrámka zachycující „ohrožené druhy” pozdně modernistické architektury u nás. Stejně jako minulý rok probíhala po celou dobu trvání akce otevřená dílna sítotisku pod vedením uskupení Brno Tiskne za hudebního doprovodu živého klavírního vystoupení. Příjemným doplněním byla také možnost navštívit probíhající výstavu Evy Kmentové za dobrovolné vstupné či zakoupit si drobné občerstvení. Důležitým záměrem pořadatelů bylo vytvoření prostoru pro setkávání lidí napříč generacemi, což se dle pozorování věkové sestavy příchozích úspěšně podařilo. Máte-li rádi knihy, umění a současně komorní atmosféru, nenechte si ujít další ročník.