Nová deskovka Stromová společnost z vás udělá stavitele v korunách stromů
Recenze deskové hry Stromová společnost
Deskoherní vydavatelství Blackfire se sice přejmenovalo na Asmodee, avšak to mu nijak nebrání v rozšiřování svého úctyhodného portfolia. Jednou z jeho posledních novinek na českém trhu je Stromová společnost. Dílo Matthewa Dunstana a Bretta J. Gilberta kombinuje oblíbené prostředí živé přírody s možností budovat domy mezi větvemi stromů.
Stromová společnost je hra pro dva až čtyři hráče od osmi let, jejíž jedna partie dle informací na obalu zabere kolem čtyřiceti pěti minut. Ujmete se v ní role stavitele města v korunách stromů a vaším úkolem je vybudovat ty nejhodnotnější domy některých ze šesti cechů. Hra má vcelku jednoduchá a nijak zvlášť nápaditá pravidla. Hráči se postupně střídají a každý jejich tah je rozdělen na tři fáze. V té první prodávají ovoce, aby získali prostředky ke stavbě. Osvěžujícím mechanismem je skutečnost, že je cena ovoce daná nabídkou na trhu. Popírá tedy pravidlo vzácnosti známé z ekonomie a právě naopak získáte tolik peněz, kolikrát je tento typ ovoce ve hře přítomen – tedy kolikrát se objeví u vás, vašich protihráčů i v nabídce. Karty ovoce mají navíc pět různých schopností, které vám mohou v daném kole velmi pomoci.
Po prodeji přijde čas něco postavit. Kupujete tedy karty budov, které však nejsou hotové a je třeba povýšit je až na třetí úroveň, kdy dílo dokončíte. Ke stavění není, až na výjimky, třeba splnit žádné zvláštní podmínky. Musíte jen mít dostatek peněz. Právě karty staveb jsou tím nejzásadnějším v celé hře, protože jejich bodové hodnoty rozhodují o vítězích a speciální efekty, jež mohou vyvolat, dodávají hře rozmanitost.
V třetí fázi si odpočinete. To znamená, že si vezmete z nabídky jedno ovoce, můžete se zbavit přebytečných peněz v měšci, doplníte nabídku staveb a pokud jste nastřádali nějaké finance do truhly, můžete si je nachystat na příští kolo. Jak asi tušíte, ve dvou hra poměrně odsýpá, ve čtyřech se trochu vleče a čas hraní je rozhodně delší než avizovaných čtyřicet pět minut. Samozřejmě můžete sledovat počínání soupeřů, přemýšlet, jak jejich záměry zhatit či zvažovat vlastní strategie, avšak Stromová společnost nemá tak široké možnosti, aby vás to obzvlášť zabavilo. Nejste-li tedy náruživý taktik neustále rozmýšlející jak postupovat, musíte se smířit s tím, že občas budete při hraní prostě jen čekat.
Hlavní zamýšlenou devizou Stromové společnosti měly být schopnosti staveb a jejich vzájemná synergie, avšak není na nich nic výjimečného, přestože se autoři snažili vyždímat z konceptu hry, co se dalo. Šest balíčků různých cechů – z nichž si pro partii vybíráte čtyři – jsou sice odlišné, ale jejich změnou styl hraní nijak zvlášť neproměníte. Pořád je vaším úkolem získat co nejvíce bodů a víceméně berete vše, co vám hra nabídne. Občas se sice podaří vytvořit ze zvláštních schopností ovoce a nakupovaných a vylepšovaných staveb nějaké speciální kombinace, avšak pořád vám to jen umožní postavit/vylepšit více budov.
Své téma přenáší Stromová společnost i do udržitelné podoby. Nic není zatavené v plastu a namísto obvyklých průhledných pytlíků naleznete dřevěné komponenty v sáčcích z recyklovaného papíru. Kromě toho zaujme i pěkně malovanými kartami ovoce a staveb mezi větvemi, stejně jako velkými poctivými žetony peněz. O něco horší je to se čtveřicí tenkých herních desek, jež působí, že se s nimi nepočítá na více než pár desítek odehraných seancí.
Jakkoliv vyznívá tato recenze skepticky, nechci tvrdit, že je Stromová společnost špatnou hrou. Jistě si najde hráče, které potěší její grafická podoba, téma i poklidné tempo. Problém Stromové společnosti představuje v prvé řadě skutečnost, jak silný je v současné době deskoherní trh. Ostatně i samotné Asmodee v tomto roce vydalo hned několik vynikajících her, o nichž jste se mohli dočíst i v našich recenzích. V takové konkurenci se sympatická novinka prostě ztrácí a ukazuje nám, o kolik dál jsou dnešní deskové hry a jak s jejich kvalitou rostou i nároky hráčů. Pokud se však za tak náročné hráče nepovažujete a Stromová společnost vás svou podobou i průběhem hry láká, patrně vás nezklame.
Hodnocení: 65%
Stromová společnost
Rok vydání: 2024
Počet hráčů: 2-4
Věk: 8+
Herní doba: 30-60 minut
Asmodee CZ
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.