Kominského metoda ukazuje podzim života bez příkras
Komediální seriál Kominského metoda (The Kominsky Method) vypráví o málo známém herci, který si v Hollywoodu otevře hereckou školu.
První díly komediálního seriálu z dílny Netflixu Kominského metoda byly uvedeny již v roce 2018. Teprve loni však třetí série završila osudy všech postav. V čem je tento seriál výjimečný a proč by vám neměl uniknout? Především jde o chytrou a vtipnou sondu do života stárnoucích mužů, která ukazuje úskalí stáří bez příkras.
Hlavním hrdinou je zde cynický a vyhořelý herec Sandy Kominsky v podání Michaela Douglase. Sandyho kariéra je už dávno za zenitem, a tak nyní dává lekce herectví. Seriál se v prvních dvou sériích soustředí především na jeho přátelství s neurotickým agentem Normanem Newlanderem (Alan Arkin). Ten se pokouší vyrovnat s nedávnou smrtí své ženy a snaží se opět najít smysl života. Sandy i Norman pak společně sarkasticky glosují všechny problémy spojené se stářím i prací v showbyznysu. Scenáristou je Chuck Lorre, který stojí i za Teorií velkého třesku.
Oba seriály se však od sebe diametrálně liší. Kominského metoda není klasickým sitcomem, ale spíše komediálním dramatem. Její tón je více hořký a jednotlivé vtipy vedou spíš ke smutnému pousmání než k hlasitému smíchu. Kominského metoda se nevyhýbá tématům, která jsou stále lehce upozaďována. Hrdinové řeší problémy s prostatou, truchlení, sebevražedné myšlenky i sex po osmdesátce. Scénář se lehce dotýká také aktuálních otázek, jako je politická korektnost, nejsilnější však zůstává v momentech, které se týkají stáří. Velmi osvěžující je například to, že Sandy si nenachází výrazně mladší partnerku, jak je v podobných příbězích často zvykem, ale ženu adekvátní jeho věku.
Díky Douglasovi má nezodpovědný bonviván Sandy velké charisma, a i přes všechny chyby musí být divákovi sympatický. Ještě výraznější herecký koncert předvádí Alan Arkin. Jeho Norman je nerudný, ironický a zároveň velmi křehký. Bohužel ve třetí sérii tato postava seriál opouští, a právě proto je poslední série výrazně slabší. Kromě ústřední dvojice se v některých epizodách mihnou v malých rolích i další slavní herci, například Danny DeVito v roli svérázného urologa. Mezi slabší místa patří především scény z hereckých lekcí, těm však seriál nevěnuje mnoho prostoru. Některé jsou sice poměrně silné, ovšem postavy studentů většinou zůstávají jednorozměrnými karikaturami. Kominského metoda není dlouhá, má celkem 22 dílů, přičemž každý trvá kolem dvaceti minut. Vyplatí se zhlédnout seriál celý, od začátku do konce. Ačkoliv není široce známý, rozhodně spadá do té kvalitnější části originální produkce Netflixu.
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.