Jak v sobě probudit rétora
Pojďte se pobavit, zasmát a něčemu přiučit se skvělým hercem Janem Přeučilem a známým moderátorem Karlem Voříškem.
Schopnost poutavě mluvit je umění jako každé jiné. Stejně jako psaní nebo herectví vyžaduje píli, trénink a snahu neustále se zlepšovat. Pokud si myslíte, že aby se z vás stal druhý Cicero, musíte mít vrozený talent, knížka Nebát se a mluvit vás možná přesvědčí o opaku. Moderátor, lektor a autor publikací na téma přesvědčivého vystupování Karel Voříšek se spojil s hercem Janem Přeučilem, aby společně ukázali, že řečníka v sobě při troše snahy může probudit každý.
O rétorice existuje hodně knih, je tedy na místě ptát se, jestli tato dokáže nabídnout něco nového a neotřelého.
Název je sympatickou referencí na heslo „Nebát se a nekrást“ Tomáše Garrigua Masaryka. Publikace je koncipována jako dialog mezi protagonisty, který je doplněný o jakési mezihry. Ty jsou zase věnovány praktickým fíglům a rétorickým cvičením. Na konci každé části se pak nachází shrnující kapitola, která má čtenáři přehledně zopakovat zmíněné rady a poučky.
Nápad sestavit celé dílo do podoby neformálních rozhovorů je nepochybně originální a přitažlivý. Jen forma ale dobrou knihu nedělá. V tomto případě se objevuje hned několik problémů, které výslednou kvalitu trochu stahují dolů.
V anotaci se dočteme, že se nemá jednat o obyčejnou učebnici, ale o přátelský a vtipný rozhovor, ve kterém se oba pánové podělí s veřejností o vlastní zážitky z praxe, ale dodají i hodně rétorických rad. Nepochybuji, že při sestavování knihy a nahrávání rozhovorů se oba dobře bavili, ze stránek je to ale cítit jenom částečně.
Dialogy často postrádají výraznější dynamiku. V podstatě jsou to jenom repliky jednoho nebo druhého autora, jejichž prostřednictvím sdělují nějaké své poznatky ohledně umění mluvit. K vzájemné interakci dochází málo, a když už, většinou je bez atmosféry a potřebné chemie. O to svěžeji působí ty vzácné momenty, kdy dojde k zábavné slovní výměně nebo zazní vydařený vtip na účet toho druhého. Obecně se zdá, že text prošel jen málo úpravami a rozhovory zůstaly v jejich surové formě, což je na jednu stranu pochopitelné, na tu druhou pak výsledek postrádá větší literární hodnotu.
Rušivé jsou i občasné vstupy Karla Voříška, ve kterých komentuje probíhající rozhovor. Někdy sice díky nim můžete získat další pohled na problematiku, o níž se pánové baví, jindy jsou ale zbytečné a na pár místech téměř nezdvořilé.
Například když Jan Přeučil vypráví historku ze své minulosti, po třetí větě následuje náhlá Voříškova promluva, kdy v delším odstavci poukazuje na to, jak jeho kolega mluví a používá slova, aby se pak tok myšlenek vrátil k původnímu vyprávění. Je to možná zajímavá vsuvka, ale velmi nešťastně umístěná. Čtenář je násilně vytržen z probíhajícího rozhovoru a nemůže se do něj naplno ponořit.
Co do výpovědní hodnoty je publikace vydařená. Nabízí hodně nápadů a rad, jak se cvičit v řečnění i jak vystupovat na veřejnosti, včetně několika cvičení a testů, díky nimž může čtenář zjistit, jak na tom s vlastními řečnickými schopnostmi je. Pro někoho, kdo chce svůj projev zlepšit, se bude jednat o užitečnou pomůcku. Nenabízí ale nic víc, a i když je znát snaha se z takové škatulky vymanit, nakonec působí jako klasická učebnice.
Hodnocení: 65%
Nebát se a mluvit
Jan Přeučil, Karel Voříšek
BizBooks, 2023
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.