Hausbot Petra Horkého – rozhovory na vodě i na suchu na prázdniny i do stanu
Výběr rozhovorů známého cestovatele se známými i méně známými hosty na „Hausbotu“ o životě a spokojenosti.
Tato drobná knížka se sice tváří poměrně nenápadně, ovšem obsahem je celkem výpravná. Sice bez větších fotografií zato však pozoruhodně zpracovaná – s úspornou grafikou a množstvím zajímavých myšlenek.
Petr Horký je především cestovatel. Potom také polárník a nyní i studovaný režisér. Dokumentarista, který zprvu ještě v doprovodu svého letitého parťáka Miroslava Náplavy, procestoval bez mála celý svět. Dnes již cestuje „po vlastní ose“, zato však s různými a za různými lidmi, kteří jej na cestách porůznu doprovázejí, potkávají, inspirují. Sluší se dodat, že rozhovory s výraznými osobnostmi začal pan Horký realizovat hned v úvodu své cestovatelsko-režisérské kariéry. A to přitom s lidmi ne tak ledajakými. V roce 2001 dokonce natočil pro Českou televizi výjimečný, i když dnes již bohužel poněkud polozapomenutý cyklus Neznámá země, jež později vyšel i knižně.
Mezi osobnostmi zpovídanými v seriálu byla mimo jiné taková jména, jako mořeplavec a experimentální archeolog Thor Heyerdhal, legendární horolezec Reinhold Messner, či klasik světové sci-fi Arthur Charles Clarke. Tedy, nejen tito titáni, ale i další osobnosti mu každý po svém vyprávěli o vlastních zkušenostech z nekonečných proměn světa. Nynější novinka pana Horkého – Hausbot s podtitulem Rozhovory o životě a spokojenosti, na tohle téma částečně navazuje. Věhlasní hosté tu předkládají svůj pohled na život – na svět z výšin i hlubin svého vlastního poznání. Proměnlivý i současný. Dokonce i ten, který pouhým okem nevidíme. Přestože jsme jeho nedílnou součástí podobně, jako on je tou naší.
Rozhovory plné často hlubokých myšlenek (účel výběru autora, pozn. red.) pozorné čtenáře doslova motivují k zamyšlení. Horkého extrakt osobností z rozsáhlého internetového cyklu nám také umožní nahlédnout nejen do kultur, které jsou té naší na míle vzdálené, ale i do prostředí, která budou pro mnohé čtenáře nejspíš zcela nová.
Jediné, co mi v knize přišlo takříkajíc navíc, jest přemíra samotného tazatele. Jistě, chápu, jde o formát, který sám vytvořil. Pan Horký má i cestovatelský nadhled a zkušenosti. Možná jde i o současný trend, kdy je jako producent zároveň i hlavní tváří projektu - tzv. brandem; chcete-li značkou. Můžete dokonce namítnout, že čtenářům Hausbotu prostě nabízí i svůj pohled na věc. Prokazuje sounáležitost, že i on adoruje tázaného autora, že i on zkoušel/zkouší, jezdil/jezdí … ale, možná se snaží až přespříliš. Podle mého je však přece jen, doménou dobrého rozhovoru představit tázaného, nikoli tazatele. Zkrátka, položit otázku tak, aby se v ní čtenář tak říkajíc našel.
Pomyslnou třešničkou na dortu je pak rozhovor se samotným Petrem Horkým. V té souvislosti mne přitom zaujalo – překvapilo, co to, že zde nevyužil rozhovor se svou kolegyní a špičkovou autorkou rozhovorů pro Radiožurnál, Lucií Výbornou. Povídání s touto moderátorkou mimochodem chybí i v knize. Přitom na YouTube, kde je Hausbot doma, se oba hezky „vykřížili“.
Hodnocení: 85 %
Petr Horký
Hausbot Petra Horkého
Universum, 2024
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.