Etiketa u stolu
Mlaskání, srkání, hltání, říhání… Zajisté jste se s podobnými projevy nekultivovanosti setkali. Někdy při nich přistihnete sami sebe. Mně samotnému se to občas stane, když stoluji sám v domácím prostředí, nesoustředím se a jsem myšlenkami jinde. Znáte to?
Pokud chcete předejít tomu, aby se vám něco podobného přihodilo ve společnosti, zajděte si na kurz etikety u stolu, který pravidelně pořádá Daniel Šmíd. Etiketě, kultivované komunikaci a odívání se profesně věnuje od roku 2009. Napsal knihy Etiketa domácí, Smart Casual nebo Gentlemanual. Sám jsem se jednoho takového kurzu zúčastnil a přináším vám pár svých dojmů a doporučení.
Jak sedět u slavnostní tabule?
Na společenskou akci, spojenou se stolováním u slavnostní tabule, přijďte vždy o chvilku dříve. Projevujete tak úctu hostiteli a budete mít čas na odložení si kabátu či pláště, na welcome drink i na letmé seznámení a konverzaci s ostatními účastníky. Dodržujte dress code uvedený na pozvánce. Půjde-li například o Black Tie, znamená to, že pánové mají přijít v černém smokingu, bílé košili s černým motýlkem a dámy v dlouhých večerních šatech tmavé barvy. Pánové, než usednete na svou židli, pamatujte, že musíte nejprve s tím samým pomoct své partnerce. Zásadou je, že sedíte pouze na okraji své židle a nohy máte ohnuté v kolenou do pravého úhlu, případně můžete jednu nohu pokrčit a dát pod židli, a tak lépe ukotvit svůj posed. Možná namítnete, jak se takové sezení dá vydržet? Věřte, že dá, navíc stále budete mít vzpřímenou páteř, což vaše záda dozajista ocení. V žádném případě byste se neměli opírat o zádovou opěrku židle, nebo se jakkoli „zbortit“. Vyzkoušejte si to, abyste poznali ten rozdíl.
Pár pravidel při stolování
Začněme látkovým ubrouskem. Ten slouží ke dvěma účelům. Zaprvé patří výhradně na klín před konzumací jakéhokoli chodu. Zadruhé si s ním otíráte ústa pokaždé, když se chcete napít po konzumaci jídla. Sklenice stojí na stole vždy po pravé straně nad talířem a příborem. Příbory držíme shora tak, že se jejich rukojeť opírá o vnitřek naší dlaně a ukazováček leží shora na konci rukojeti blíže k ostří. Vidličku při používání celého příboru nikdy neotáčíme hroty nahoru a neděláme z ní bagrovou lopatu. Dalším důležitým pravidlem je manipulace s pečivem. Pečivo můžeme jen lámat, nemáme ho ukusovat. Ulomené sousto mažeme máslem nad talířkem s pečivem po své levé ruce. Nic, co jsme si vložili do úst, nemůžeme vrátit na talířek. Výjimkou jsou rybí kůstky nebo chrupavky, které z úst vytlačíme jazykem zpět na vidličku a poté odložíme na kraj talíře. Naopak ale můžeme kouskem pečiva vytřít talíř.
Obecným smyslem stolování není pořádně se „nacpat“, ale společenská konverzace, která by měla vést k navázání nových obchodních či osobních vztahů a lepšímu poznání spolustolovníků. Jídlo je v tomto případě jen prostředník, který pomáhá navodit příjemnou atmosféru. Účelem též není přes všechna pravidla etikety zůstat zkoprnělý. Prohřešky jsou tolerovány a zpravidla v tichosti přecházeny. Nebojte se v rámci správného stolování chovat nenuceně a uvolněně. Přirozenost v etiketě získaná praxí je vítána a oceňována.
Daniel Šmíd
Kurzy moderní etikety a business etikety
www.danielsmid.cz