Dodejte tělu před zimou vitamíny
Na jaře a v létě jíme čerstvé ovoce a zeleninové saláty napěchované vitamíny, zatímco v období podzimu a zimy automaticky saháme po těžších, tepelně upravených pokrmech. Strava v českých domácnostech bývá většinou složena z několika druhů omáček, vepřa knedla zela nebo řízku s bramborovým salátem. Zlatá česká klasika je fajn, ale kde načerpat chybějící živiny?
Podzim a začínající zima je období, kdy naše tělo potřebuje doplnit vitamíny a minerály. Živiny je ideální podpořit pestrou stravou ve formě zeleniny a ovoce a poté konzumovat v tepelně upravené podobě. Dýně, řepa nebo zelí jsou potraviny, které si můžete vypěstovat sami na zahradě nebo koupit v každém supermarketu. V kysaném zelí najdete vitamíny K, B, fosfor, draslík a hořčík, který posiluje přirozenou obranyschopnost lidského organismu. Tepelně zpracované zelí si skvěle rozumí s masem, brambory a uzeninami. I dýně a řepa mají v kuchyni pestrou škálu využití. Můžete z nich připravit pyré, upéct je v troubě nebo z nich uvařit chutnou krémovou polévku inspirovanou tradiční recepturou našich babiček. Na stromech dozrávají jablka a hrušky, které se dají sníst jako součást svačiny nebo upéct v podobě nadýchaných koláčů všeho druhu. Jablečný štrúdl s ořechy díky skořici uklidňuje mysl a zlepšuje náladu. Skořici se přezdívá přírodní antibiotikum a hodí se pro dochucení svařeného červeného vína nebo grogu. K takto tepelně upraveným nápojům skvěle pasuje citrón, ve kterém je ukryto velké množství vitamínu C. Citrón má v kuchyni celou řadu využití, nejčastěji jako součást horkého čaje.
Vitamín D je především v přechodovém období podzimu a zimy pro naše tělo zdraví prospěšná látka, kterou najdete v rybách i slunečních paprscích. Procházka za svitu zářícího slunce je balzám psychický i fyzický. Chybějící „déčko“ může vést k řídnutí kostí a častému nachlazení z důvodu oslabení imunitního systému. A jaké další živiny a minerály je vhodné v chladném období roku doplňovat? Nepodceňujte selen a zinek, které získáte z dýňových nebo chia semínek. U každé zdraví prospěšné látky je třeba dbát na dávkování. Abyste se předem vyhnuli nedostatku, je kromě pestré stravy nejsnazší vitamíny doplňovat ve formě předem nadávkovaných kapslí. Stačí sníst jednu pilulku denně, a to zejména vitamínu C a D. Nabízí se také magnesium, protože zabraňuje svalovým křečím.
Nepodceňujte sílu bylinek, ze kterých se dá připravit výborný čaj nebo tinktura. Šípek, černý bez, kopřiva, máta, meduňka, kozlík lékařský. V tomto případě pozor na dávkování, a pokud nemáte potřebné znalosti, tak bylinky nekombinujte. Vyluhovaný bylinkový odvar dochuťte citrónem a medem. A zdravá porce vitamínů je rázem na světě!