Dobrodružná výprava za vírou a nadějí
Černobylská zóna je nejen dějištěm nejhrozivější jaderné nehody v dějinách, ale také prostorem s geniálně zakonzervovanou historií.
Začalo to splněním snu jednačtyřicetiletého Honzy, který trpí roztroušenou sklerózou a je trvale upoután na invalidní vozík. A elektrárna v Černobylu patří mezi málo prozkoumaná místa, kde se dějí zázraky. Ukrajinské město Pripjať ukazuje, že víra a naděje v budoucnost umírá poslední. V podobném duchu se nesla i výprava, která všem účastníkům vštípila do mysli spoustu nevyřčených otázek.
Dvoutýdenní výprava Černobyl na kolečkách je Honzovou druhou. Po úspěšném absolvování 630kilometrové trasy zvané Svatojakubská poutní cesta se hlavní organizátor expedice Petr Hirsch rozhodl svého kamaráda podpořit i podruhé. Tentokrát se zájezdu zúčastnilo celkem čtrnáct dobrovolníků a nadšenců. Cíl byl jednoznačný – zařídit vše tak, aby si Honza splnil sen a prohlédl si na vlastní oči okolí bývalé jaderné elektrárny. Jiří Kalát, spisovatel a fotograf expedice, v brožuře Černobyl na kolečkách, jež je doplňkem stejnojmenného filmu. Detailně popisuje průběh všech čtrnácti dnů, včetně dojmů a pocitů hlavního aktéra, pro něhož byla dobrodružná výprava mimo jiné i zpestřením života ve stereotypu ústavního prostředí. Mezi popisy jednotlivých událostí jsou vloženy rozhovory s účastníky expedice, což příběh polidšťuje. Důvěryhodnost potvrzují fotografie s popisky, na kterých jejich autor zachycuje atmosféru uvnitř posádky i okolí lemující černobylskou, dnes už zčásti zalesněnou elektrárnu.
Hodnocení 95%
Černobyl na kolečkách
Jiří Kalát
Zankys, 2022
Máte předplaceno?
Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.