Divochova cesta z města je hořká a krvavá

V zoufalé snaze překonat krizi středního věku Martin utekl ze společnosti, aby žil v lese.

Divoch, film, recenze, magazín Kult* Brno
Film
Snímek měl mít v listopadu 2021 norskou předpremiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Bergenu (Norsko). Kvůli událostem v Kongsbergu, kdy útočník střílel lukem šípy do lidí, bylo promítání zrušeno.

Fanoušci skandinávské kinematografie asi tuší, že dánský Divoch nebude hřejivou a laskavou komedií. Ve filmu se setkáváme se zoufalým Martinem, který se rozhodne řešit krizi středního věku návratem k primitivnímu způsobu života. Jeho únik z reality se však značně zkomplikuje, když v divočině potká Musu, drogového dealera na útěku.

Film se nezdržuje se sáhodlouhou expozicí, divák je hned vržen do děje a již z prvních záběrů je zřejmé, v  jakém tónu se celý snímek ponese. V  záběrech nádherné severské divočiny se za zvuku dramatické hudby objevuje postava oděná do kožešin a ozbrojená lukem a šípy. Nakonec se však ukáže, že se titulní hrdina snaží heroicky ulovit obyčejnou žábu. Martin ovšem není prvoplánovou komickou figurkou. I když jsou jeho sebejistá zálesácká moudra spíše úsměvná, není žádným „chcípákem“. Za zmínku stojí například velmi naturalistická a krvavá scéna, ve které úspěšně zašije ránu zraněnému Musovi. Martinovy romantické představy o životě v přírodě získávají větší a větší trhliny a postupně se musí smířit s drsnou realitou. Jsme příliš zhýčkaní a navyklí modernímu způsobu života a autentické sepjetí s přírodou je téměř nedosažitelné. Například vikingská vesnice, do které Martin dorazí, je pouhou turistickou atrakcí a její navenek drsný náčelník se neobejde bez elektroauta. Film pracuje s  celou řadou dalších témat a motivů. Ať už jde o touhu mít svůj život pod kontrolou nebo o snahu o oddělování pracovního a soukromého. Díky Divochovi se například dozvíme, že i policejní pes si zaslouží čas na svůj osobní život.

Kromě ústřední dvojice film sleduje i řadu vedlejších postav, z  nichž největší prostor dostává právě nesourodá trojice policistů. Bohužel trochu na okraji zůstává příběhová linka rozhádaných manželů, kterým drogoví dealeři ukradnou auto. Divák by očekával, že se scénář bude jejich osudu více věnovat, nakonec však zmizí z  děje až příliš rychle. Celému snímku by také výrazně prospělo zkrácení stopáže, především prostříhání prostředních pasáží by mu dodalo lepší tempo. Divoch je bezpochyby nadprůměrnou komedií, nelze ho však srovnávat s  jinými severskými skvosty, jako je například černá komedie Adamova jablka. K seznámení se svéráznou poetikou dánské kinematografie ho však lze doporučit bez váhání.

Hodnocení 75%

Divoch
Thomas Daneskov
Premiéra 12. května 2022
www.filmeurope.cz

Magazín KULTINO*. Máte předplaceno?

Máte předplaceno?

Další číslo vám neunikne – magazín KULTINO* vám 4x do roka doneseme až pod nos do vaší poštovní a e-mailové schránky.
A k tomu navíc volné vstupenky, extra bonusy a další rozmazlování našich podporovatelů.

Mohlo by vás zajímat

Recenze
Divadlo
Hořkou komedii amerického dramatika Paula Elliotta S láskou Mary uvádí...
Recenze
Film
V nejnovějším filmu Zahradníkův rok balancuje režisér Jiří Havelka na...
Recenze
Film
Podle výroční zprávy o závislostech z minulého roku pije každý den...
Recenze
Knihy
Na co si musí čtenář Duše národa od Marka Prchala zvyknout především...