Černobyl na kolečkách: ani na vozíku život nekončí!
V září 2021 se čtrnáct nadšenců vydalo na cestu dlouhou přes tři tisíce kilometrů. Cíl byl jasný: Jeli splnit jednomu vozíčkáři s roztroušenou sklerózou sen. Chtěl vidět místo, které ovlivnilo životy tisíců lidí, a to nejen na Ukrajině, ale v celé Evropě. Tím bodem na mapě je uzavřená zóna kolem Černobylské jaderné elektrárny Vladimíra Iljiče Lenina, známá pod zkráceným názvem Černobyl.
Dne 26. dubna 1986 došlo na tehdy sovětské Ukrajině k největší jaderné havárii v dějinách lidstva. Čtvrtý reaktor elektrárny poblíž města Černobyl explodoval a Evropu zahalil radioaktivní prach. Na likvidaci následků nehody a zabránění katastrofě mnohem větších rozměrů se podílely statisíce lidí. Honza Dušek, vozíčkář, snílek a dobrodruh trpící roztroušenou sklerózou, cítil nutnost poděkovat těmto lidem, jelikož i on sám sebe počítá do kategorie zachráněných. Proto s ním banda dobrovolníků vyrazila do černobylské zóny. Chtěli mu dát možnost zapálit svíčku u památníku těch, kteří pomáhali chránit svět i většinu z nás.
Nakonec, díky štědrosti sponzorů a podporovatelů celého projektu, mohl tým v zóně strávit celkem čtyři dny. Navštívili města Černobyl a Pripjať, průvodce je zavedl pod obrovský radar Duga (známý také jako Datel nebo Oko Moskvy), dostali se do hloubi opuštěné zóny, a to do vesnice Krasno. Expedice splnila svůj účel, bylo poděkováno a vyjádřen respekt. Pokud člověk chce pochopit sílu přírody, měl by se do Černobylu podívat, přesně tak by totiž vypadal svět, kdyby si ho Matka Země vzala zpět a lidé z něj zmizeli. Z cesty vznikají dokument i kniha s názvem Černobyl na kolečkách.